Premiér Sobotka jede do Berlína. Sejde se s Merkelovou a pohovoří před studenty o EU

03.05.2015 12:27

Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí navštíví Berlín, kde ho čekají jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s německými investory. Premiér rovněž vystoupí s přednáškou o evropské integraci na Humboldtově univerzitě.

Premiér Sobotka jede do Berlína. Sejde se s Merkelovou a pohovoří před studenty o EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka chce s kancléřkou jednat mimo jiné o problému s naftou uloženou ve skladech zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Česko u firmy uskladnilo strategické zásoby paliva v hodnotě 1,2 miliardy korun, insolvenční správce však v dubnu předběžně všechny pohledávky Česka vůči firmě popřel. Sobotka už dříve avizoval, že se Česko chce domáhat nafty soudní cestou.

Sobotka se v Berlíně sejde také s vicekancléřem a ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem

Mezi další témata jednání šéfů obou vlád by měla patřit minimální mzda, kterou Německo zavedlo od počátku letošního roku. Německé úřady vykládají zákon tak, že na 8,50 eura (235 korun) za hodinu má nárok každý zaměstnanec, který vykonává práci na území Německa. S takovým výkladem mají problém zejména dopravci, jejichž kamiony přejíždějí přes Německo.

Sobotka s Merkelovou by se měli věnovat rovněž dopravnímu spojení Česka s Německem. Česká vláda má zájem na udržení splavnosti Labe, podle německého tisku také podporuje saskou snahu o vybudování vysokorychlostní železnice z Drážďan do Prahy, která by byla vedena tunely pod Krušnými horami a ulehčila by silně vytížené trati v údolí Labe.

Sobotka se v Berlíně sejde také s vicekancléřem a ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem, který je zároveň předsedou německé sociální demokracie (SPD). Český premiér rovněž vystoupí s projevem na Humboldtově univerzitě, v němž chce zhodnotit dosavadní fungování Evropské unie a mluvit o výzvách, kterým Evropa nyní čelí. Na Humboldtově univerzitě už s projevy k evropským otázkám vystoupili český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus, ale také tehdejší předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Premiérova cesta do Berlína se uskuteční krátce před 70. výročím kapitulace nacistického Německa ve druhé světové válce. Sobotka oběti konfliktu uctí v berlínském památníku Topografie teroru, kde by měl rovněž vystoupit s projevem.

Pro Sobotku je nadcházející cesta do Berlína druhou oficiální návštěvou německé metropole. Poprvé v Berlíně byl loni v březnu, kdy jednal s kancléřkou Merkelovou o možnostech česko-německé spolupráce na evropské úrovni, o energetice a o situaci na Ukrajině. Setkal se rovněž s německým prezidentem Joachimem Gauckem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…