Premiér Sobotka navštíví Jihomoravský kraj, bude jednat s vinaři

26.03.2015 6:35

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude dnes jednat s vinaři na jižní Moravě například o chystané regulaci prodeje sudového vína a boji s černým trhem. S vinaři se Sobotka sejde ve Valticích. Pak má program v Břeclavi nebo v Brně v Knihovně Jiřího Mahena, kde zahájí výstavu Samizdat.

Premiér Sobotka navštíví Jihomoravský kraj, bude jednat s vinaři
Foto: RAXI
Popisek: RAXI, vinné sklepy
reklama
Podle posledních informací stát nejspíše omezí prodej sudového vína z dovozu. Příště by se mohlo prodávat jen v označených baleních, jež nelze znovu plnit. Domácí vinaři budou moci sudové víno prodávat ve svých sklepech či prodejnách a ve smluvních vinotékách. Smlouvy by měla nově evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ministerstvo zemědělství chce novelu předložit vládě do konce června. Svaz vinařů kroky navržené ministerstvem podporuje a chce o nich dnes se Sobotkou jednat. 
   
Premiérovi představí záměr značit lahvové víno z Čech a Moravy speciální záklopkou s vlaječkou, aby bylo v obchodech k rozeznání od dovozového. "Chceme také, aby bylo falšování vína trestným činem," uvedl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. Podle něj by měla v ČR vzniknout speciální laboratoř, aby obchodníci mohli dovozové víno testovat. Stát by měl výstavbu laboratoře podle Nyitraye podpořit. "Odpovědnost nese ten, kdo prodává, proto by tu laboratoř měla být," uvedl Nyitray. Se Sobotkou chce jednat i o podpoře výsadby vinic, kterou zvažuje Jihomoravský kraj. 
   
Podle Svazu vinařů ČR stát přijde kvůli černému trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30.000 místech. Takové množství prodejců prý není možné za současných právních předpisů uhlídat. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…