Premiér Sobotka v Jordánsku jednal s českými velvyslanci z regionu

25. 10. 2015 6:16

Jednáním s českými velvyslanci v Sýrii, Jordánsku, Turecku a Libanonu zahájil v sobotu večer premiér Bohuslav Sobotka dvoudenní návštěvu Jordánska. Na začátku své první oficiální cesty do arabského světa se setkal také s českými krajany a syrskými studenty, kteří budou od listopadu studovat v Česku.

Premiér Sobotka v Jordánsku jednal  s českými velvyslanci z regionu
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Zeman na návštěvě v Jordánsku.

Hlavním tématem debaty ministerského předsedy a českých velvyslanců v regionu má být migrační krize a boj proti Islámskému státu. Právě Turecko, Libanon a Jordánsko totiž nesou hlavní tíhu migrační vlny ze Sýrie, když na svém území hostí několik milionů syrských uprchlíků.

Jen v Jordánsku jich je v současnosti asi 630.000, přičemž kolem 80 tisíc z nich našlo útočiště v táboře Zaatarí, který je tak největším uprchlickým táborem na Blízkém východě. Sobotka se do něj podívá v neděli, kdy ho čeká i schůzka s jordánským králem Abdalláhem II. i premiérem Abdalláhem Ansúrem.

Auto s novináři mělo drobnou nehodu

Do Jordánska česká delegace dorazila v sobotu před sedmou hodinou SELČ. Její cestu z letiště poznamenala drobná nehoda auta s novinářským doprovodem, které při předjíždění svou zadní částí zavadilo o auto za sebou. Nikomu z novinářů se nic nestalo a po krátké přestávce mohli pokračovat za hlavní částí delegace.

Sobotka se v Ammánu nejprve sešel s několika krajany, kteří v Jordánsku žijí, a poté pohovořil i se čtveřicí syrských studentů, kteří budou od příštího měsíce v Česku. Skrze vládní program stipendií dostane celkem 20 Syřanů možnost studovat na českých vysokých školách. První den své návštěvy Jordánska zakončil premiér diskuzí s českými velvyslanci.

Ještě před odletem z Prahy Sobotka novinářům řekl, že Česko je připraveno v příštím roce Jordánsku pomoci více než 100 miliony korun na zvládnutí migrační krize. Nabízí i lékařskou pomoc nebo výcvik vojáků.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

18:57 FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

Hromadící se odpadky pod okny domů v Chanově jen tak nezmizí. Mostecké technické služby se na zkoušk…