Premiér požádal prezidenta o schůzku, hlásí Ovčáček. Sejdou se bez Hamáčka

08.07.2019 15:48

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v 17:00 sejde na Hradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, témata jednání ústavních činitelů neupřesnil.

Premiér požádal prezidenta o schůzku, hlásí Ovčáček. Sejdou se bez Hamáčka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přijal demisi vlády premiéra Andreje Babiše. Zároveň ho pověřil dalším vyjednáváním o sestavení vlády nové
reklama

Zeman se s Babišem a ještě s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) setkal ve čtvrtek v Lánech, ani po schůzce ale nevyhověl Babišovu návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokraté hrozí odchodem z vlády, kdyby Staněk v kabinetu zůstal.

Ovčáček na dotaz ČTK, jaká témata budou Zeman s Babišem projednávat, odpověděl: „O setkání požádal pan premiér.“

Zeman v květnu nepřijal Staňkovu demisi. ČSSD poté požádala Babiše, aby Zemanovi navrhl odvolání ministra kultury, kterému podle ústavy hlava státu musí vyhovět. Prezident tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že si přeje Staňkovo setrvání v kabinetu. Představitelé sociální demokracie dali najevo, že pokud by nemohli rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by jejich další účast ve vládě smysl.

Minulý týden jednali Babiš s Hamáčkem se Zemanem v Lánech o dalším postupu. Premiér před schůzkou uváděl, že hodlá prezidenta přesvědčit, aby návrhu na odvolání Staňka vyhověl. Nakonec se ale pozice stran nezměnily a Hamáček se vyjádřil skepticky k možnému pokračování vládní koalice. O setrvání ČSSD ve vládě by mělo 15. července rozhodovat předsednictvo strany.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman ještě pozval na pátek na schůzku Hamáčka a Staňka, prý je chce usmířit. Předseda ČSSD ale dal jasně najevo, že si pokračování Staňka ve funkci nepřeje.

Babiš se ve čtvrtek postavil odmítavě k možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, na jejímž základě by Ústavní soud mohl nařídit Zemanovi, aby premiérovi vyhověl a Staňka bezodkladně zbavil funkce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …