Premiéři a prezidenti zemí EU se budou zabývat sankcemi vůči Rusku a energetickou unií

19.03.2015 6:34 | Zprávy

Premiéři a prezidenti zemí EU se dnes budou zabývat připravovanou energetickou unií, hlavním tématem summitu ale bude otázka případného prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku.

Premiéři a prezidenti zemí  EU se budou zabývat sankcemi vůči Rusku a energetickou unií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V souvislosti s energetickou unií nečekají diplomaté větší problémy, plán má podporu členských zemí. Diskuse se zřejmě povede především okolo míry, do jaké bude moci Evropská komise nahlížet nejen do mezivládních dohod o dodávkách plynu, ale také do kontraktů soukromých společností.

Pokud nebudou protiruské sankce prodlouženy, v červenci skončí

Okolo možného prodloužení protiruských sankcí, zavedených kvůli ukrajinské krizi, bude podle všeho vášnivější debata. Bez prodloužení by hospodářská opatření skončila v červenci.

Prioritou je nyní pro EU prosazení únorové mírové dohody z Minsku. Proto chtějí politici, včetně předsedy Evropské rady Donalda Tuska, sankce jednoznačným způsobem spojit s jejím plněním.

Spor je o to, zda sankce prodloužit okamžitě, nebo až v červnu

Některé země si takové spojení představují jako okamžité prodloužení platnosti sankcí do konce roku, kdy by podle dohod z Minsku nejpozději měla Ukrajina opět převzít kontrolu nad úsekem hranice s Ruskem, který je dosud pod kontrolou proruských separatistů.

Jiné země ale dávají najevo, že na faktické prodloužení sankcí je čas ještě v červnu a nyní by se spokojily s politickou deklarací.

Na okraj summitu, ale odděleně od jeho programu, se dnes večer podle všeho uskuteční také schůzka řeckého premiéra Alexise Tsiprase s některými evropskými politiky k situaci řeckého hospodářství.

Debatovat dnes ale lídři zemí EU budou také o budoucí podobě programu Východního partnerství.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

10:20 „Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

Na internetu se objevují komentáře, jaký bude mít dopad atentát, který byl na předvolebním mítinku v…