Přes více než dva tisíce nelegálně zaměstnaných odhalila inspekce práce v prvním pololetí

13.08.2018 20:50

Inspekce práce odhalila letos v prvním pololetí 2 211 lidí, kteří pracovali nelegálně. Zhruba tři čtvrtiny z nich tvořili lidé ze zemí mimo EU, pětinu Češi a zbytek pracovníci z ostatních unijních států. Za celý loňský rok inspektoři při kontrolách nelegálního zaměstnávání zaznamenali porušení pravidel u 2 918 lidí. ČTK o tom informoval mluvčí Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) Richard Kolibač.

Přes více než dva tisíce nelegálně zaměstnaných odhalila inspekce práce v prvním pololetí
Foto: SÚIP
Popisek: Státní úřad inspekce práce.
reklama

Na nelegální práci se zaměřilo letos od ledna do konce června 4 107 kontrol. Dalších 2 365 kontrolních akcí zkoumalo dodržování pracovních vztahů a podmínek a 5 052 dodržování bezpečnosti práce. Celkem 383 akcí se týkalo příčin a okolností pracovních úrazů. Dohromady inspektoři provedli u zaměstnavatelů 11 722 kontrol.

„Celkem bylo u zaměstnavatelů zjištěno 19 404 nedostatků,“ uvedl mluvčí. Bezmála tři pětiny potíží připadaly na bezpečnost práce a pětina na pracovní vztahy a podmínky. Kolibač upřesnil, že nejčastěji zaměstnavatelé porušovali právní předpisy na ochranu zdraví a pravidla pro sjednávání a ukončování pracovního poměru, odměňování, dodržování pracovní doby či agenturního zaměstnávání.

V prvním pololetí inspektoráty uložily zaměstnavatelům za porušování předpisů 1 853 pokut za 136,52 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 3 516 pokut za téměř 219 milionů.

Státní úřad inspekce práce spadá pod Ministerstvo práce. Sídlí v Opavě a má osm oblastních inspektorátů práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…