Prezident Zeman míří na návštěvu Izraele. Nedá se prý vyloučit nějaké silné gesto

06.10.2013 5:21

Prezident Miloš Zeman s manželkou a početnou delegací dnes míří do Izraele. V židovském státě zůstane český prezident až do středečního večera. Podle expertů oslovených ParlamentnímiListy.cz může Zemanova cesta upevnit vzájemné vztahy a přinést investice. Politický analytik Tomáš Haas navíc soudí, že prezidentův výrok o možném přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma je přiznáním reality.

Prezident Zeman míří na návštěvu Izraele. Nedá se prý vyloučit nějaké silné gesto
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v České Třebové
reklama

Miloš Zeman míří v neděli na měsíce připravovanou státní návštěvu Státu Izrael. Doprovází ho manželka Ivana i dcera Kateřina. Během čtyřdenní cesty se prezident Zeman setká se svým protějškem Šimonem Perésem, premiérem Benjaminem Netanjahuem i izraelskou ministryní spravedlnosti.

Hlava českého státu navštíví památník obětí holocaustu v muzeu Jad Vašem, podívá se na Olivovou horu a do Getsemanské zahrady, kde se před svým zatčením a následným ukřižováním modlil Ježíš Kristus. Zeman pochopitelně nevynechá ani Zeď nářků. Později promluví na večeři pořádané českými a izraelskými podnikateli.

O Zemanově cestě do Izraele se mluvilo už v minulých dnech. Prezident se totiž zúčastnil Dnů pro Izrael v Hradci Králové, kde vyjádřil přání, aby se české velvyslanectví přesunulo z Tel Avivu do Jeruzaléma, který sami Izraelci označují za hlavní město svého státu. Zeman za to sklidil jak kritiku, tak chválu. Později šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček prezidentovy výroky mírnil.

Srovnání Arafata s Hitlerem? Prý to bylo jinak

Nyní však nejde o první bouřlivou debatu na téma Zeman a Izrael. Když Miloš Zeman ještě jako premiér v roce 2002 cestoval do židovského státu, během rozhovoru s tamním deníkem Haarec údajně přirovnal dnes již zesnulého palestinského předáka Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi. V pozdějším prohlášení ale Miloš Zeman uvedl, že došlo k dezinterpretaci jeho slov, na vině prý také byla neobratná angličtina a význam použitých výrazů.

Rozhovor s prezidentem Zemanem se v izraelských novinách objevil i nyní. Miloš Zeman již před svou cestou do židovského státu na Hradě mluvil s deníkem Yediot Achronot. V rozhovoru mimo jiné řekl, že Česká republika je nejlepším spojencem Izraele v Evropě a Izraelci se na nás rozhodně mohou spolehnout.

Celý rozhovor prezidenta republiky pro izraelský deník Yediot Achronot ZDE:

Co může Zemanova cesta do Izraele přinést? A co máme očekávat? ParlamentníListy.cz se zeptaly politického analytika Tomáše Haase. „Pokud k nějakému překvapení dojde, bude to opět nějaký Zemanův výrok. Prezident Zeman se nikdy netajil svými sympatiemi k Izraeli a jistě svůj dlouhodobý vztah nebude měnit právě při návštěvě Izraele. Ovšem překvapení, nějaký silný výrok, nebo nějaké překvapivé gesto vyloučit nemůžeme, Miloš Zeman je v tomto ohledu nepředvídatelný,“ myslí si Haas.

Nedávné výrok českého prezidenta o přestěhování naší ambasády do Jeruzaléma analytik Haas chválí. „Miloš Zeman měl tentokrát pravdu. Jeruzalém byl až na posledních několik desítek let hlavním městem Izraele po více než 3 tisíce let. Málo kdo vzpomene, že staré město, místo svaté třem náboženstvím, bylo mezi roky 1948 a 1967 uzavřeno židům, zůstalo na arabské straně linie. Ve válce arabské armády zničily dělostřeleckou palbou některé význačné židovské památky, například Hurva Synagogu. Izrael otevřel přístup ke svatým místům všem náboženstvím a dokonce akceptoval i to, že na nejsvětějším místě, na Chrámové hoře, místě Šalamounova Chrámu, jsou místa svatá muslimům a udržel pro muslimy plný přístup,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz.

Fotogalerie: - Zeman prezidentem

Volební štáb Miloše Zemana
Volební štáb Miloše Zemana
Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republ...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...

Přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma je prý přiznáním reality

„Zemanův výrok vnímám jako přiznání reality. Izrael je jedinou demokracií na tomto území a je naším přirozeným spojencem. Nevidím to jako nějakou hrozbu českým zájmům na středním východě. V tomto případě ale realita, jako je tomu často, není politicky korektní,“ vidí Haas možné stěhování ambasády skepticky.

Naše diplomacie je totiž podle něho příliš opatrná a svazky s arabskými diktaturami jsou stále pevné. „Naše velvyslanectví se do Jeruzaléma nepřestěhuje, což již konec konců potvrdil premiér i prezidentův vedoucí zahraničního odboru Kmoníček, který nám Zemanův výrok přeložil z češtiny do češtiny,“ dodává pro server ParlamentníListy.cz Tomáš Haas.

Podle experta na zahraniční politiku Oskara Krejčího nelze od Miloše Zemana žádné překvapení očekávat, protože je ve svém postoji k Izraeli konzistentní. „Stěhování velvyslanectví do Jeruzaléma navrhoval už v době předvolební kampaně,“ připomíná Krejčí. Souhlasí však s Tomášem Haasem, že jde o nereálný projekt.

Návštěva posílí význam ekonomické i technologické spolupráce

„Česká republika takto samozřejmě může unitárně rozhodnout, ale bylo by to v rozporu se stanoviskem OSN. Vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele je tedy podle mezinárodního práva v tomto smyslu nelegální. Od začátku se předpokládalo, že Jeruzalém bude neutrální oblast nepatřící ani Izraeli, ani Jordánsku,“ uvádí politolog Krejčí.

Ten také připomíná, že prezident na oficiální návštěvu míří v době, kdy je celý region v nesmírně dynamickém pohybu ať už jde o Sýrii či Egypt.

„Česká republika jde proti proudu, neboť je zcela jednostranně na izraelském stanovisku. Od návštěvy můžeme očekávat zvýšení ekonomické i technologické spolupráce, což je samozřejmě nesmírně významné,“ dodává v komentáři pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

S Křečkem to přehnali! A jiný problém – mezinárodní. Uvědomuje si Minář, co udělal? Byl jsem na Letné, ale... Milion chvilek naštval poslance Krejzu

10:31 S Křečkem to přehnali! A jiný problém – mezinárodní. Uvědomuje si Minář, co udělal? Byl jsem na Letné, ale... Milion chvilek naštval poslance Krejzu

ROZHOVOR „Pokud chtěl být přesvědčivější, měl takovouto SMS přečíst na plénu a měl klid,“ říká posla…