Prezident Zeman podepsal státní rozpočet. Co dále očekává?

22.12.2020 5:17 odp.

Prezident Miloš Zeman podle očekávání podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Zeman ovšem dopředu avizoval, že bude očekávat novelizaci rozpočtu v případě schválení daňového balíčku. Ten byl dnes ve Sněmovně odhlasován a státní kasu připraví o dalších 87,5 miliardy korun.

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet. Co dále očekává?
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie.

„Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v úterý dne 22. prosince 2020 zákon ze dne 18. prosince 2020 o státním rozpočtu České republiky na rok 2021,“ oznámil Ovčáček stručně na Twitteru.

 

 

O rozpočet se vedly několik týdnů trvající dohady, zejména kvůli požadavku komunistů na odebrání deseti miliard korun z rozpočtu armády. To premiér Andrej Babiš a koaliční ČSSD dlouho odmítali. Vláda ale nakonec komunistům ustoupila, deset miliard převedla do vládní rozpočtové rezervy a díky hlasům KSČM byl rozpočet se schodkem 320 miliard schválen. Babiš však ještě ve Sněmovně ujišťoval, že se peníze armádě vrátí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kvůli novému daňovému balíčku ale bylo již předem jasné, že rozpočet bude muset doznat změn. Poslanci dnes schválili zrušení superhrubé mzdy, což připraví státní kasu o dalších téměř 90 miliard korun. Proto opozice označuje rozpočet jako bezcenný cár papíru, který je navíc zcela mimo realitu.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se ale jedná o prokrizový rozpočet, který reaguje na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Kvůli ní se razantně zvýšil původně plánovaný schodek 40 miliard v letošním roce, kdy vláda nakonec v průběhu roku schválila schodek 500 miliard. Podle ČTK ke konci listopadu hospodařil stát se schodkem 341,5 miliardy korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…