Prezident Zeman před kamerou řekl, jaká se může zrodit vláda Babiše, pokud do ní nevstoupí Piráti. A vážně také doporučil voličům...

26.10.2017 21:41

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup přivítal Miloše Zemana v prvním povolebním vysílání pořadu Týden s prezidentem. Zeman se k volbám vyjádřil způsobem sobě vlastním. Prohlásil například, že nevidí nic špatného na tom, kdyby se česká ústava měnila prostřednictvím referenda.

Prezident Zeman před kamerou řekl, jaká se může zrodit vláda Babiše, pokud do ní nevstoupí Piráti. A vážně také doporučil voličům...
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Soukup hned na úvod zdůraznil, že v povolební situaci hraje hlavní roli prezident Miloš Zeman. Ten je prý teď hlavním hráčem. Zeman toto tvrzení hned trochu poupravil. „Já bych polemizoval s vaším tvrzením, že jsem hlavním hráčem. Podle mého názoru je hlavním hráčem volič.“

Poté zavzpomínal na roky, kdy on jako lídr ČSSD dostal od prezidenta Václava Havla pověření k jednání o vládě. „Václav Havel tehdy předpokládal, že to bude koaliční vláda. Jak víte, byla to nakonec menšinová vláda. Ale i prezident se může někdy splést,“ podotkl.

Okamžitě také konstatoval, že je třeba se sklonit před vůlí voličů. „Výsledek voleb není ovlivňován pitomými novináři. I když si to myslí. Výsledek voleb není ovlivňován politiky, i když si to taky myslí. Výsledek voleb je ovlivňován voliči, před jejich vůlí je potřeba se sklonit,“ zdůraznil.

Posléze občanům doporučil, aby si přečetli knihu Andreje Babiše o jeho vizích, pokud tak snad někteří lidé ještě neučinili. Odmítl také některé politiky označit za populistické. To je jen nálepka, kterou lze označit skoro každého politika.   

Některé standardní strany prý doplatily na to, že až příliš poučovaly. „Lidé nechtějí naslouchat stranám, které moralizují, které kážou a které si hrají na něco lepšího,“ vyjádřil svůj názor prezident. Místo poučování měly tyto strany nabídnout spoluúčast na demokratickém rozhodování v podobě přímé volby starostů, hejtmanů či zákona o referendu. Lidé musejí cítit, že se mohou podílet na rozhodování a všechno se nebude rozhodovat jen v kuloárech. Tomio Okamura se Svobodou a přímou demokracií šel touto cestou a uspěl.

Prezident se domnívá, že by se skrze referendum mohla měnit i česká ústava. „Samozřejmě že referendem můžete měnit i ústavu. K čemu by jinak bylo. Ale aby nebylo možné měnit ústavu příliš často, tak musí obsahovat pojistku, že je třeba sehnat podpis 250 tisíc občanů... No a zkuste sehnat 250 tisíc podpisů, když my, prezidentští kandidáti, sháníme s bídou sto tisíc podpisů,“ upozornila hlava státu.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Pár slov padlo také k ČSSD, lidovcům a hnutí STAN. Vedení sociální demokracie podle Zemana nese plnou odpovědnost za katastrofální výsledky strany ve volbách. Sociální demokracie v Německu či v Rakousku v nedávných volbách takto zle nedopadly, takže Lidový dům se prý nemůže vymlouvat, že trendy sociálnědemokratickým stranám nepřejí. Zeman vyjádřil pochopení pro obavy lidovců z předvolební koalice s hnutím STAN. Nakonec se do sněmovny dostaly obě strany.


Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem. ReproFoto: TV Barrandov

Pak se prezident znovu vrátil k Andreji Babišovi. Pokud ho novináři přirovnávají např. ke 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi nebo italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, vlastně Babišovi spíš lichotí. „Donald Trump vyhrál ve velmi obtížné kampani proti Hillary Clintonové. Silvio Berlusconi Itálii dlouhá léta vedl.“ Novináři prý činí to, co činí, protože sami nic velkého nedokázali. „Jako ministr financí byl Andrej Babiš ze všech nejlepší, protože dokázal jako jediný dovést rozpočet do přebytku,“ vyjádřil se Zeman.

Prezident také trvá na tom, že příštím premiérem jmenuje Andreje Babiše, a to i navzdory policejnímu obvinění v kauze Čapí hnízdo. Kdyby zde existovala naděje, že bude kauza vyřešena za pár týdnů, pak by stálo za to si počkat. Jenže případ hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), který je obviněn už skoro tři roky a jeho kauza se nikam nepohnula. S Andrejem Babišem to prý nakonec může dopadnout podobně. Po třech letech může být Babiš označen za nevinného, ale dokud soud neřekne jinak, je Babiš tak jako tak nevinen a může být premiérem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já si na rozdíl od vás myslím, že ostatní politické strany nechtějí jít do vlády s Babišem, protože by rády vytvořily koalici, které se říká Antibabiš. Ale podle mého názoru by to bylo vyjednávání velmi složité, protože tato koalice by zahrnovala na jedné straně komunisty a na druhé straně Kalouska, Farského a Fialu,“ upozornil prezident.

Stranou pozornosti Miloše Zemana nezůstal ani volební úspěch Pirátů. Pokud uspěli mimo jiné i s programem e-governmentu, měli by podle prezidenta přijmout vládní odpovědnost a digitalizovat služby státu. Ale pokud to neudělají, může to nakonec skončit i tak, že se zrodí vláda Andreje Babiše, kterou nějakým způsobem podpoří či bude tolerovat již zmíněný Tomio Okamura. Až opadnou povolební emoce, bude prý možné leccos.

„Já budu respektovat, co mně Andrej Babiš nabídne. V pověření, které jsem mu ještě nezaslal, ale které mu předám, budu žádat, aby mě pravidelně informoval. A když mně řekne, že se dohodl s Tomiem Okamurou, tak to budu respektovat. Prezident tu není od toho, aby mistroval,“ zdůraznila hlava státu.

Teoreticky je také možné, že se dohodne na pokračování dosavadní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Ale znovu je třeba říci, že je nutné respektovat vítěze voleb. Prezident se proto v žádném případě nebude pokoušet ovlivnit názory jednotlivých politických stran. Setká se s předsedy stran, ale to především proto, aby se jich zeptal na jejich názory na složení ve sněmovně. Až na Hrad přijde šéf Pirátů Ivan Bartoš, Zeman se ho prý zeptá, zda už napsal nějakou knížku. A pokud žádnou nenapsal, Zeman dá Bartošovi k přečtení své knížky z oblasti modulačního modelování, které před lety napsal, když se věnoval počítačům.   

V závěru pořadu Zeman politiky varoval před voláním po předčasných volbách. Ty předčasné volby by prý ještě víc posílily Babiše. „Kdyby tradiční strany sabotovaly vznik vlády, a vyvolaly tak předčasné volby, voliči by jim to spočítali,“ vyjádřil názor prezident. Osobně ale příliš neočekává, že dojde na předčasné volby, protože především ty strany, které ve volbách neuspěly, nebudou mít na nové volby peníze. Zeman také divákům doporučil, aby případně nevolili ty strany, které by zemi přece jen dovedly k předčasným volbám.

„Nevolte závistivé a neúspěšné strany. Tečka,“ uzavřel prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…