Prezident Zeman totálně rozšlapal místopředsedu eurokomise: Je to úředník, nikdo ho nezvolil, k politice se nemá co vyjadřovat

2. 5. 2019 22:15

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Soukup si již tradičně připravil řadu aktuálních témat, na která ho zajímal názor prezidenta Miloše Zemana. Společně se vrátili například k výročí, která jsme v posledních dnech oslavovali, plánovaným studentským protestům, návratu Klause staršího do politiky, ale také k nově jmenovaným ministrům nebo k návštěvě Číny.

Prezident Zeman totálně rozšlapal místopředsedu eurokomise: Je to úředník, nikdo ho nezvolil, k politice se nemá co vyjadřovat
Foto: Printscreen Blesk.cz
Popisek: Prezident Zeman při rozhovoru pro web Blesku
reklama

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím Ústavního soudu, že hotel měl právo odmítnout klienty z Ruska, protože neodsoudili anexi Krymu?

hlasovalo: 23604 lidí

Moderátor v úvodu pořadu otevřel diskusi nad 1. květnem – Svátkem práce a svátkem lásky. Podle Soukupa se neumíme společně radovat, ale jen protestovat. „Ale i protest může být radostný. Já se zasmál, že na demonstraci ohledně změn v justici byli dva bývalí premiéři Topolánek a Sobotka,“ řekl Zeman s tím, že ti měli mnoho příležitostí, jak justici zlepšit. „Teď demonstrují za její zlepšení? Jak ušlechtilé,“ dodal ironicky.

Justici podle Zemana hrozí především pomalost soudního řízení. „O tom jsem mluvil při jmenování Marie Benešové. A pokud jí něco hrozí v dobrém slova smyslu, tak uvolnění nepracujících soudců,“ podotkl.

Zároveň jsme si prvního května připomínali také výročí 15 let od vstupu do EU, na to prezident podle svých slov vzpomíná rád. „Před vstupem jsme museli ve vládě harmonizovat naši legislativu s legislativou EU, byla to těžká a několikaletá práce. Týkala se třiceti obsažných zákonů a jsem rád, že se to podařilo,“ řekla spokojeně hlava státu k tomuto výročí.

Soukup ale namítl, že EU má nyní celou řadu problémů, zmínil jeden skandál, který to celé ilustruje. A sice že místopředseda Evropské komise na naši adresu prohlásil, že „EU není stroj na peníze ani dojná kráva“. „Místopředseda Evropské komise je úředník, je jmenován a není volen a jako takový se nemá vyjadřovat k politickým problémům,“ řekl jasně Zeman.

Pozornost se přenesla na studenty, kteří budou tento pátek opět protestovat za zlepšení životního prostředí a přístup státu k němu. Prezident navrhl, že by se tyto studentské demonstrace mohly konat místo v pátek v sobotu. „Studentům by to určitě nevadilo, že by demonstrovali v sobotu. Určitě se stejným nadšením jako v pátek,“ pousmál se ironicky.

Mediální vlny také rozbouřila slova exprezidenta Václava Klause staršího, který řekl, že pokud bude předseda ODS Petr Fiala stále pronášet silácké výroky v kontextu s jeho synem, kterého vedení ODS nedávno vyloučilo ze strany, zvažuje návrat do politiky. „Nikdy neříkej nikdy. Klause staršího si vážím, i když jsme měli celou řadu sporů. Je to člověk, který něco ví a zná. Dokázal držet slovo, což je v politice téměř neobvyklé,“ zdůraznil prezident.

Kdyby se Klaus starší vrátil do politiky, bylo by to oživení proti „nudařům“. „A nudař je člověk působící nudně, jména si každý dosadí sám, u kterých politických projevů usíná,“ řekl. Fiala také řekl, že Klausovi prosazují proruské názory a podporují radikální a extremistické západoevropské strany a myslí si, že tím nejhorším jsou parlamentní demokracie. „Tak to Fiala není nudař. Když si tento projev vyslechnu, musím říct, že tento projev není pravdivý,“ konstatoval prezident.

Stranou nezůstala ani Zemanova nedávná návštěva Číny. Prezident zmínil, že jsme jediná země EU, která se v takové míře vymezuje proti Huawei. „Všechny země postupně začínají spolupracovat s touto firmou a já si vážím prohlášení ministra Havlíčka, že není důvod Huawei vylučovat ze soutěže,“ pravil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dnes se koná na Ministerstvu zahraničních věcí mezinárodní konference o sítích 5G, což je asi to hlavní, o čem se v kauze Huawei hovoří. Čína a Rusko však na tuto konferenci pozvány nebyly. Ministr zahraničí Tomáš Petříček k tomu řekl, že to není opomenutí, ale že státy, které nepatří k podobně smýšlejícím pozvané nebyly, což trochu rozporuje zmíněné vyjádření ministra Havlíčka. „Ministr Havlíček tomu zaplať pánbůh rozumí a ví, že firma Huawei je světová jednička v sítích 5G. Názor ‚podobně smýšlejících‘ byl naposledy použit při koalici ochotných při vpádu do Iráku, efekty včetně tisíců mrtvých všichni známe,“ řekl.

Prezident svou návštěvu v Číně zhodnotil velmi kladně. „Z těch pěti návštěv v Číně to byla ta nejúspěšnější návštěva,“ uvedl a jako důvod zmínil, že se podařilo odblokovat některé problémy.

„Za prvé díky neúspěchu firmy CEFC v Číně se zpomalila čínská investiční expanze, a když teď firma CITIC převzala téměř všechna aktiva firmy CEFC, tak jsem byl ujištěn, že tato expanze bude pokračovat,“ řekl.

„A za druhé pro mě bylo velmi důležité jednání s čínským prezidentem o certifikaci českých letadel L-410 na čínském trhu, protože náš letecký průmysl by tam mohl získat významné odbytiště,“ zdůraznil s tím, že tohoto tématu si nikdo z českých novinářů nepovšiml. Připomněl také, že firma CITIC se nabídla, že bude realizovat PPP projekty při stavbě našich dálnic, jak navrhoval i premiér Babiš. „Šéf CITIC říkal, že mohou okamžitě poslat projekční týmy do Česka,“ podotkl. 

Soukup se ještě vrátil ke jmenování ministrů, které hýbalo českými médii v minulém týdnu. Prezident se sešel s nastupujícími ministry po svém návratu z Číny a jmenoval je. Moderátora zajímalo, jaký z toho měl Zeman dojem. „U každého z ministrů jsem řekl, jaké je profilující téma jejich resortů,“ uvedl, co považoval na nejdůležitější. Upřesnil, že u justice zmínil pomalost soudního řízení, u průmyslu a energetiky vypsání tendru na dostavbu jaderných bloků, u financí hledání nových rozpočtových zdrojů. „A u dopravy jsem ironicky řekl, že bych byl rád, aby hesla z billboardu ‚dálnice‘, ‚dálnice‘, ‚dálnice‘ z nich slezla na pevnou zem a do té země se koplo,“ doplnil.

Havlíček se současně s ministrem průmyslu stal vicepremiérem. Soukup namítl, jestli je to příhodné, když je bez politických zkušeností. „Neviděl bych v tom nic drastického a zajímavého, je to čistě koordinační role,“ uklidnil prezident moderátora.

Na přetřes přišlo zrušení vystoupení českých umělců v Číně jako odveta za prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba, v němž zpochybnil politiku jedné Číny, nad čímž prezident kroutí hlavou. Zdůraznil, že drtivá většina zemí na teto planetě vyznává politiku jedné Číny včetně Spojených států. Česká zahraniční politika se vždy zastávala politiky jedné Číny. „A najednou nějaký Hřib z Pirátů oznámí, že Praha neuznává politiku jedné Číny? Čili minimálně vystupuje proti zájmům a tradicím české tradiční politiky,“ zamračil se Zeman.

Rovnou vyvrátil moderátorovu námitku, že politika a kultura mají být odděleny a umělci by neměli být trestáni za politiky. „Hezké heslo, ale podívejte se i sto let zpět, kultura s politikou velice úzce souvisí. Někdy v dobrém, někdy ve špatném slova smyslu,“ uzavřel s tím, že někdy se kultura stává nástrojem politického boje.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…