Prezident povýšil tři vojáky i ředitele dvou tajných služeb

28.10.2015 18:27

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě povýšil u příležitosti dnešního výročí vzniku Československa tři vojáky. Generálské hodnosti získali také policejní náměstek Zdeněk Laube, ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek a velitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Povýšen byl rovněž ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang.

Prezident povýšil tři vojáky i ředitele dvou tajných služeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Prvního zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Balouna Zeman povýšil z hodnosti generálmajora do hodnosti generálporučíka. Generálmajorem se stal dosavadní brigádní generál Petr Mikulenka, jenž je ředitelem Společného operačního centra Ministerstva obrany. Zástupce ředitele sekce podpory Ministerstva obrany, dosavadní plukovník Jaroslav Linhart je nově brigádním generálem.

Náměstek policejního prezidenta Laube, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Šašek a velitel pražských hasičů Hlinovský měli dosud hodnost plukovníků. Ode dneška jsou brigádními generály.

Ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, o němž se nyní spekuluje, že v čele kontrarozvědky příští měsíc skončí, Zeman povýšil z hodnosti brigádního generála do hodnosti generálmajora. Týdeník Respekt v půlce října na svém webu uvedl, že Lang v polovině listopadu ve funkci po 11 letech skončí, jeho odchod prý už projednala Bezpečnostní rada státu. Politici oslovení ČTK ale uvedli, že o Langově odchodu nevědí.

Zeman dnes přítomné vyzval, aby se zabývali tezí, zda nynější migrační krize není organizovanou invazí. „Je to hypotéza, nad kterou bychom minimálně měli přemýšlet,“ uvedl prezident. Přál by si, aby nebyla pravdivá. Nahrávají jí prý ale skutečnosti, jako je existence rozsáhlé sítě převaděčů a to, že uprchlíci přicházejí i ze zemí, v nichž se nebojuje. „Kdyby migrační vlna vzrůstala v následujících letech, pak by to mohlo znamenat rozvrat ekonomických, sociálních a politických struktur naší Evropy,“ varoval Zeman.

Prezident povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a 28. října na Den vzniku samostatného Československa.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

7:07 „Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

Novináři Janek Kroupa a Kristina Ciroková přinášejí další část příběhu chystané cesty Jana Hamáčka d…