Prezidentský pár ve čtvrtek poobědvá s Andrejem a Monikou Babišovými

2. 1. 2019 18:36

Bilancování uplynulého roku i diskuse nad očekávanými událostmi nadcházejících měsíců čekají při čtvrtečním novoročním obědě prezidentský a premiérský pár. Na zámku v Lánech se prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou a premiér Andrej Babiš s chotí Monikou potkají ve 13:30.

Prezidentský pár ve čtvrtek poobědvá s Andrejem a Monikou Babišovými
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády. Již podruhé

„Bude se tradičně bilancovat, ale hlavně hovořit o tom, co naši zemi čeká v roce 2019,“ napsal na dotaz ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Při novoročním obědě před rokem Zemanovi a Babišovi mluvili především o rodinách, řeč ale přišla i na politická témata.

Letos by tak mohli třeba probrat případnou rekonstrukci Babišovy vlády. Premiér nevyloučil, že by v letošním roce ke změnám v jeho kabinetě mohlo dojít. S jednotlivými ministry chce mluvit. Komunisti, jejichž hlasy vláda potřebuje ke své existenci, dlouhodobě kritizují především ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO).

Spokojeni také nejsou s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Jeho stranický šéf Jan Hamáček ale výměny ministrů z řad sociální demokracie odmítá. Naopak Zeman v listopadu řekl, že Babišovi nebude bránit, když bude chtít odvolat jakéhokoli ministra.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tématem by se mohly stát i důležité události, které tento rok Českou republiku a svět čekají, tedy třeba odchod Velké Británie z Evropské unie, volby do Evropského parlamentu či výročí pádu komunismu a vstupu do NATO. Mluvit by se mohlo i o blížícím se předsednictví České republiky zemím Visegrádu nebo o únorovém sjezdu hnutí ANO. Zatímco sněmy sociální demokracie a komunistů dříve Zeman navštívil, u ANO dosud nebyl.

Zeman s Babišem se minulý rok potkávali pravidelně. Po novoročním obědě přijali Zeman s manželkou pozvání na večeři do Průhonic, kde Babišová otevřela restauraci. Premiér s prezidentem se setkávají také na pravidelných zhruba měsíčních politických jednáních.

Oproti loňsku Zeman letos poobědvá po Novém roce i s předsedy parlamentních komor. Před rokem se novoroční oběd s nimi nekonal, což tehdy Pražský hrad nejprve zdůvodnil zaneprázdněním Zemana. Média později informovala, že tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odmítl nabídnutý termín, který byl stanoven před druhé kolo prezidentské volby. Letošní oběd by se měl uskutečnit 9. ledna ve 13:00.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

14:07 Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

V Prostoru X poreferoval o Číně a vztazích s Českou republikou bývalý zpravodaj ČT z Číny Tomáš Etzl…