Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

06.10.2022 21:16 | Zprávy

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezidentské volbě. Ta je naplánována na 13. a 14. ledna 2023 a její druhé kolo na 27. a 28. ledna.

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš v Chrudimi

Agentury mají dlouhodobě na čelních pozicích trojici jmen: expremiéra Andreje Babiše, generála Petra Pavla a bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudovou.

Společnost Phoenix research podle slov jejího ředitele přistoupila k šetření jiným způsobem. „Andrej Babiš dosud neoznámil, že hodlá kandidovat, přesto je pravidelně zařazován. Rozhodli jsme se proto vytvořit tři koše, abychom rozšířili počet teoretických kandidátů na maximum," řekl PL za zmíněnou agenturu Peter Svoboda.

V jednotlivých koších neboli sekcích jsou politici, osobnosti veřejného života a samostatně ženy.

„Myslím, že jejich potenciál je obrovský a velmi upozaděný," konstatoval Svoboda.

Mezi politiky, jak je patrné z tabulky, dominuje předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš. Volilo by ho 24 procent. Problém u Babiše však může přinést počet těch, kteří se vyslovili opačně. Že stíhaného předsedu ANO vylučují, uvedlo 34 procent respondentů. Druhý mezi politiky skončil předseda horní komory Miloš Vystrčil. Proti němu se vyslovila pětina oslovených.

zdroj: agentura Phoenix research

Mezi ženami si s devatenácti procenty vede nejlépe Danuše Nerudová. Jen patnáct procent uvedlo, že by ji nevolilo. Na druhém místě je senátorka Miroslava Němcová s patnácti procenty. Těsně za ní (14 procent) skončila vrchní státní zástupkyně VSZ v Praze Lenka Bradáčová.

Zajímavá je i třetí skupina s šesticí osobností veřejného života. Prvenství (26 procent) obdržel Petr Pavel, ač 21 procent jeho volbu vylučuje. Druhý s jedenácti procenty je Tomáš Březina, zakladatel společnosti BEST a třetí místo obsazuje Josef Středula, předseda ČMKOS.

Pokud dáme výsledky do celkové tabulky, mezi respondenty zvítězil Petr Pavel (26 procent) následován Andrejem Babišem (24 procent) a Danuší Nerudovou (19 procent).

I přes zajímavé členění na skupiny se tak ukázalo, že tyto tři mají nejvýraznější šance na boj o Pražský hrad.

Šetření probíhalo na vzorku 1.026 oslovených na přelomu září a října.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …