Příliš tvrdé normy: Česko je v armádě přísnější než Němci nebo Američané

06.11.2015 9:13

Normy na vzhled polních stejnokrojů pro českou armádu jsou tak přísné, že podobné nemají ani jiné státy NATO, a ztěžují tak výběrová řízení, píše server e15.cz s tím, že maskovací účinek polních stejnokrojů navíc klesá po prvním vyprání.

Příliš tvrdé normy: Česko je v armádě přísnější než Němci nebo Američané
Foto: Archiv
Popisek: vojáci
reklama

Podle serveru jsou normy na maskovací vzor tak přísné, že uniformy podle nich v podstatě nelze vyrobit. „Jsou zbytečně striktní, neodpovídají skutečnému využití a potřebám vojáků,“ citoval server vysoce postaveného nákupčího.

Celý text je ZDE

Kvůli dodávkám maskáčů se prý mezi firmami Blažek, Koutný, STV Group a Xena Praha rozhořel boj už za exministra obrany Alexandra Vondry (ODS). A přestože soutěže v posledních dvou letech vyhrává Koutný, který už získal kontrakty za 170 milionů, ani jeho výrobky nejsou bezvadné. Má to dokládat posudek liberecké Technické univerzity z poloviny roku, podle nějž nesplňují obranné standardy na barevné odstíny. Posudek, který má E15 k dispozici, využila Koutného konkurence. Napadla zadávací podmínky vypsané v září, prý nejsou objektivní, a vyřazují tak další uchazeče. „Maximální povolené odchylky barev byly stanoveny nereálně a jsou v sériové výrobě nesplnitelné,“ napsal ministerstvu zástupce jedné z firem.

Sekce vyzbrojování Ministerstva obrany prý trvá na tom, že dodávky z posledních dvou let byly v pořádku, a stejnokroje tudíž podle zadaných parametrů vyrobit lze. Jenže zdroje serveru se shodují na tom, že se kontrolují jen při přejímce, nikoli v záruční lhůtě. Maskovací schopnosti látky totiž klesají už po prvním vyprání. A po několika vypráních klesnou údajně natolik, že vojáky demaskují.

Zahraniční výrobci maskovacích tkanin, kteří šijí stejnokroje a další výstrojní součástky pro americkou či německou armádu, se podle serveru do českých tendrů nehlásí. Museli by totiž používat látky, jež se v NATO neosvědčily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…