Přinesli jsme vyjádření umělců, kteří chtějí příchod vojsk NATO. A lidé jim takto odpověděli

10.06.2014 11:53

Společnost SANEP provedla exkluzivní průzkum na téma posílení vojsk NATO v Evropě a ukázalo se, že většina Čechů souhlasí s premiérem Sobotkou, že ČR nepotřebuje posílení přítomnosti vojsk NATO v Evropě.

Přinesli jsme vyjádření umělců, kteří chtějí příchod vojsk NATO. A lidé jim takto odpověděli
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO
reklama

Anketa

Podporujete rozmístění vojsk NATO na našem území?

9%
91%
hlasovalo: 30250 lidí

Téměř tři pětiny Čechů stojí za Sobotkovým názorem, že ČR nevolá po posílení přítomnosti vojsk NATO. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP. V souhrnu totiž 58 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, souhlasí s názorem premiéra Bohuslava Sobotky, že ČR nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě a že naše země nic takového nepotřebuje. Tato slova premiéra Bohuslava Sobotky zazněla při jeho návštěvě Rakouska a vyvolala řadu nesouhlasných reakcí i u koaličních partnerů a některých umělců.

Celý průzkum ZDE

Co nejvčasnější příchod amerických vojáků do Česka si přeje 23,4 % dotázaných

Poměrně ostře kritizoval premiéra Sobotku šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému by rozšíření vojsk NATO v Evropě naopak nevadilo. Naopak k případné přítomnosti amerických vojáků na našem území uvedl, že by američtí vojáci měli do Česka přijít co nejdříve. „Abychom jasně odpověděli Putinovi, k čemu vede jeho politika, aby si nedělal iluze, že může naše spojenectví rozložit,“ dodal předseda TOP 09. S tímto názorem Karla Schwarzenberga však v souhrnu souhlasí pouze 23,4 % dotázaných. Většinové mínění v podobě 64,2 % dotázaných pak s názorem Karla Schwarzenberga nesouhlasí.

Veřejnost se s umělci neztotožňuje

Průzkum společnosti SANEP ukázal, že stejně tak se většinové veřejné mínění staví proti názorům herce Oldřicha Navrátila, básníka, písničkáře, prozaika Jana Buriana, spisovatele a písničkáře Jana Vodňanského, skladatele, textaře a hudebního dramaturga Jana Spáleného, herce a producenta Václava Marhoula či herečky, zpěvačky Pavlíny Filipovské, kteří se postavili proti postoji premiéra Bohuslava Sobotky a naopak vyjádřili souhlasné postoje s Karlem Schwarzenbergem. Názory umělců přinesly ParlamentníListy.cz.

Názory umělců na posílení vojsk NATO v ČR nicméně 51,3 % dotázaných nezajímají a absolutně se s nimi neztotožňují. Dalších 14,9 % respondentů pak uvedlo, že je názory uvedených umělců zajímají, ale nesouhlasí s nimi.

Většina dotázaných také v souhrnu vnímá případné vojenské posílení USA v Evropě negativně. Téměř tři pětiny dotázaných (59,6 %) se pak v souhrnu domnívá, že ukrajinsko-ruský konflikt již přerostl do fáze nové studené války mezi USA a Ruskem.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl realizován ve dnech 5.- 9. června 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…