Připravme si peněženky. Čínské firmy mohou požadovat za poškození jména po ČR čtyřicet miliard

09.02.2019 7:46

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před několika týdny varoval, aby vláda zvážila používání produktů firem Huawei a ZTE. Babiš tehdy úřad kritizoval, že vydal varování, aniž by předem informoval vládu. Úřad si však jak na svém postupu, tak na svém varování trvá. Čínská firma Huawei se ale brání, že byla českým úřadem očerněna neprávem. Teď velí do útoku. Pro Česko to může být hodně drahé.

Připravme si peněženky. Čínské firmy mohou požadovat za poškození jména po ČR čtyřicet miliard
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Čínské republiky Si Ťin-pching

NÚKIB vydal v prosinci 2018 varování před užíváním produktů čínských firem Huawei a ZTE. O pár dní později upřesnil, že se varování netýká obyčejných uživatelů, ale vlády a vládních úřadů, které pracují s citlivými informacemi. Firma Huawei však tvrdí, že je očerněna neprávem a hrozí, že pokud NÚKIB své stanovisko neupraví, na Česko se mohou začít valit žaloby.

„V případě nutnosti je Huawei připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ napsal šéf česko-slovenského zastoupení Radoslaw Kedzia v dopise řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Zprávu přinesly sobotní Lidové noviny.

Varovný dopis dostal také premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda kontrolní komise, která má NÚKIB hlídat, Pavel Jelínek z SPD. Pokud spory s českým státem neutichnou, Huawei vyhrožuje, že bude po České republice požadovat až 40 miliard korun. Pokud na žalobu dojde, může se jí zabývat Krajský soud v Brně, ale případná arbitráž může probíhat také v Nizozemsku, kde má Huawei své evropské sídlo.

„Lidé z bezpečnostní komunity potvrzují, že české zákony ohledně kybernetické bezpečnosti patří k těm propracovanějším. Většina států totiž primárně zkoumá, zda čínské IT produkty neobsahují skrytá vrátka. NÚKIB však díky pět let staré legislativě může varovat i v případě rizik, která ještě nebyla prokázaná. Jádrem jeho obav jsou zákony, podle nichž mohou vládní složky v Pekingu získat přístup k technologiím Huaweie. A pokud je používá stát pro kritickou infrastrukturu, jako je utajená komunikace bezpečnostních složek, je možné ohrožení zřetelné,“ doplnil deník.

reklama

autor: mp

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…