Pro vyhlášení nouzového stavu důvod je, oznámil v ČT Plaga s tím, jak budou zasaženy školy

29.09.2020 20:20

Střední školy v regionech nejvíc zasažených epidemií koronaviru čeká od pondělí zásadní omezení vyučování. Vláda chce také od příštího týdne vyhlásit nouzový stav. „Dává to smysl, důvody jsou,“ ministr školství Robert Plaga (nestr. za ANO) v pořadu Interview na ČT24 hovořil o tom, proč je nutné nouzový stav vyhlásit.

Pro vyhlášení nouzového stavu důvod je, oznámil v ČT Plaga s tím, jak budou zasaženy školy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Ministři budou vyhlášení nouzového stavu obhajovat ve středu ve Sněmovně, poté by ho měla schvalovat vláda. O nutnosti jeho vyhlášení ministr Plaga nemá podle svých slov žádné pochybnosti. „Dnes jsem se bavil s ministrem zdravotnictví a ty důvody, které pro vyhlášení nouzového stavu uváděl, mi přijdou legitimní a dává to smysl. Důvod pro to je,“ uvedl Plaga s tím, že proto bude hlasovat pro jeho vyhlášení.

Spektrum věcí, které vláda v nouzovém stavu může dělat, je podle Plagy poměrně široké a pro zabezpečení i právní jistoty je důležité, aby nouzový stav byl vyhlášen: „Určitá opatření může vláda dělat pouze v nouzovém stavu. Je právně napadnutelné, kdyby probíhala mimořádná opatření přes Ministerstvo zdravotnictví či přes rozhodnutí krajských hygienických stanic,“ podotkl.

Vyvrátil, že by vyhlášení nouzového stavu bylo v plánu od pondělí kvůli volbám: „Nemyslím si, že je od pondělí kvůli volbám, ale kvůli opatřením, která Ministerstvo zdravotnictví chce vyhlásit,“ zopakoval ministr školství.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12325 lidí
Má podle ministra vláda situaci pod kontrolou? „Vzhledem k tomu, v jaké bezprecedentní situaci se pohybujeme, nejen vláda, ale celý svět, tak vláda funguje dobře. Neznamená to, že jsme věci mohli udělat lépe a dříve. Snažíme se však na maximum,“ připustil Plaga.

Od pondělí se prý nová opatření budou týkat jen středních škol, případně vyšších odborných škol na úrovních oranžových a červených krajů. Budou znamenat zákaz osobní účasti žáků ve výuce, tedy přechod na distanční výuku. „Pokud se bavíme o žlutých nebo červených krajích a omezení na čtrnáct dnů v nich, je to cesta, kterou se ubíráme. V tuto chvíli existují ještě kraje, které oranžovou a červenou barevnost nesplňují,“ uvedl Plaga. Konkrétní informace sdělí na středeční tiskové konferenci.

Rozhodně nesouhlasí se zvyšováním pravomoci ředitelů, aby mohli posílat školy nebo jednotlivé třídy do karantény podle vlastního uvážení. „Pokud tu voláme po jednotné komunikaci a jednotném systému, musí být zodpovědný ten, kdo vydává rozhodnutí, tedy krajská hygienická stanice,“ zdůraznil ministr školství.

„Pokud je částečné zavření středních škol dočasným opatřením doprovázeným opatřeními i v ostatních oblastech, tak dohromady může být snížení reprodukčního čísla vyšší,“ věří ministr školství Robert Plaga.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…