Proboha: Hlavní tvář Pussy Riot řekla, co si opravdu myslí o USA, Trumpovi a Putinovi. Odvysílá to ČT?

26.07.2017 8:15

Naděžda Tolokonnikovová se společně s dalšími dvěma členkami punkové skupiny Pussy Riot dostala v roce 2012 do vězení, ze kterého i na nátlak mezinárodního společenství nakonec vyšla po necelých dvou letech. Přesto se v rozhovoru pro International Business Times vyjadřuje ke „svému vězniteli“ Vladimiru Putinovi velmi překvapivě.

Proboha: Hlavní tvář Pussy Riot řekla, co si opravdu myslí o USA, Trumpovi a Putinovi. Odvysílá to ČT?
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Členky skupiny Pussy Riot
reklama

Tolokonnikovová nesouhlasí s tím, že by bylo možno ruského prezidenta označit jen za „autoritářského zločince“. „Takhle ho vidí americká média, ale myslím, že se mýlí. On navíc vůbec není tak silný, jak si myslíte. Byl (náhodně) vybrán do svého úřadu oligarchy a ve skutečnosti to není žádný drsný suverén. Putin je naopak velmi nejistý člověk, který se hluboce trápí. Své pochybnosti a obavy se jen snaží skrýt pod maskou mužského alfasamce.“

Zpočátku byl dle členky kontroverzní punkové kapely Putin loutkou, ale postupem času se sám vypracoval na „toho, kdo tahá za nitky“. „Není jediným mužem v zemi, kdo má moc, ale sdílí ji s několika dalšími. Moc ráda bych jej nazvala jen loutkou, ale tak tomu prostě není. On ví, jak má s ostatními jednat. Není tak šílený a hloupý jako Trump. Nemyslím si proto, že by mohl v dohledné době přijít o svoji pozici po nějakém převratu.

Anketa

Máte rádi Jarka Nohavicu?

92%
8%
hlasovalo: 6710 lidí

Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE.

V další pasáži rozhovoru se Tolokonnikovová vyjadřuje ke svému uvěznění. Tvrdí, že je Putinovi vlastně vděčná, že ji tam poslal. „Před tím jsem byla jen antifašistická aktivistka, která žila ve své uzavřené bublině. Ve vězení jsem se konečně dostala i k lidem, se kterými bych se normálně nesetkala. Spousta z nich jen čeká na správný okamžik, aby mohli vyjít do ulic. U nás se ale hodně lidí bojí jakkoli se na veřejnosti projevovat. Mají zažitou autocenzuru.“

Ruského prezidenta by se dle známé bojovnice proti kapitalismu svět neměl vůbec obávat. „To opravdu ne. Jej to jen chlápek, který tvrdí, že má moc. Ale to samé mohu tvrdit i já nebo vy. Klíčová liberální média ve Spojených státech z něj dělají světovou hrozbu jen proto, že tím chtějí zakrýt diskuzi o vnitřních problémech v zemi. Jako jsou obětní beránkové pro Trumpa muslimové a mexičtí dělníci, tak pro americká liberální média je obětním beránkem Putin,“ tvrdí aktivistka.

Jedním z důvodů, proč si mnoho Rusů vlastně žádnou politickou změnu nepřeje, jsou vzpomínky na 90. léta. „I v naší rodině jsme někdy v roce 1993 neměli peníze ani na nákup jídla. Rusové si myslí, že pokud se snaží něco změnit, stanou se pak ještě chudšími. Nějakým změnám příliš nepomáhá ani západní demokracie, která se chová pokrytecky. Amerika si hraje na světového policajta a chce vytvořit světovládu, což lidem prostě vadí. A to i Rusům. My nejsme žádní hlupáci,“ uzavírá ruská aktivistka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…