Proč Putinovi záleží na Ukrajině? Je to prý úplně jinak, než si myslíme na Západě

24.09.2014 12:03

Dmitrij Gorenburg z Harvardské univerzity ve svém textu publikovaném v ruském deníku The Moscow Times radí západním komentátorům, aby se na ukrajinskou krizi pokusili podívat ruskýma očima.

Proč Putinovi záleží na Ukrajině? Je to prý úplně jinak, než si myslíme na Západě
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Zatímco různí komentátoři popisovali kroky prezidenta Vladimira Putina, jak hrát šachy proti Západu, já bych řekl, že v první řadě takticky reagoval na to, co považoval za velkou porážku. Koneckonců, tak se dá jistě označit skutečnost, že v Ukrajině zvítězily protiruské síly vyhlížející spojenectví se Západem. Za této situace bylo téměř jisté, že může dojít ke ztrátě ruské námořní základny v Sevastopolu," konstatuje Gorenburg.

„Po celou dobu ukrajinské krize, zejména pak po sestřelení malajsijského civilního letadla, je Putin líčen jako zlý vůdce usilující o obnovení sovětského impéria. Ruský prezident je prý rozčílený, protože Rusko není součástí klíčových rozhodnotí, jako bylo např. rozhodnutí o válce v Iráku, intervence NATO v Kosovu či rozšiřování NATO na východ," popisuje Gorenburg převažující postoje západních komentátorů.

„I když ruští političtí lídři jistě pociťují nad těmito skutečnostmi křivdu, nejsou tato zdůvodnění pro směřování ruské zahraniční politiky dostatečná. Pravda je taková, že Rusko se cítí bezpečné pouze za předpokladu, že je obklopeno přátelsky smýšlejícími státy. Ruští politici se zároveň obávají toho, že Spojené státy činí veškeré možné kroky, aby podpořily pád současné ruské vlády i prezidenta Putina," přináší svůj pohled na věc Gorenburg.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

„Ruští vůdci mají protesty na Ukrajině za součást západního spiknutí. Všechny ty barevné revoluce nepovažuji za projev vůle lidu, ale nový způsob, jak se snaží Západ odstranit nepohodlné vlády konkrétních států. Argumentují tím, že jde o součást globální strategie, jejímž cílem je přinutit ostatní přijmout západní hodnoty a uznat americkou hegemonii," líčí Gorenburg.

„V tomto směru má současná ruská politika na Ukrajině jen málo co do činění s geopolitickými úvahami o ukrajinských ekonomických vazbách na EU či snad o jejím potecnionálním členství v NATO. Hlavním cílem nové ruské strategie je posílit Putinův režim prostřednictvím delegitimizace ukrajinské revoluce a přesvědčit tak ruské obyvatelstvo o škodlivosti každé takové revoluce. Tím by se částečně vysvětlila antiukrajinská a antiamerická propaganda objevující se v ruských státních médiích," spekuluje Gorenburg.

„Neschopnost mnoha západních komentátorů i některých politiků podívat se na svět z ruského pohledu zároveň poškozuje schopnost americké vlády přijmout politiku Ruska a reagovat na ni bez idelogických výkřiků o říši zla. Západní komentátoři navíc podceňují pravděpodobnost, že pokud bude Putin nucen opustit prezidentský úřad, jen stěží se dá předpokládat, že jej nahradí prozápadní politik. Je naopak téměř jisté, že jej nahradí přinejmenším stejně protizápadně naladěný politik. A vzhledem k silnému nacionalismu ruského obyvatelstva se dá předvídat, že každý další vůdce bude ve své rétorice i činech ještě agresivnější," uvažuje Gorenburg.

„Spojené státy by se nyní měly místo další eskalace napětí soustředit na to, aby vyváženou kombinací prohlášení a konkrétních činů přesvědčily Rusko, že neplánují svržení Putinova režimu a že občané každé země si zaslouží sami, bez vnějších zásahů, určovat, kam bude jejich země směřovat. A nikdo jiný na světě jim toto právo nesmí brát, včetně Spojených států a Ruska. V praxi to znamená, že by Spojené státy měly podporovat ukrajinskou vládu ve smířlivé politice vůči Donbasu. Stávající krize se totiž rozrostla do takových rozměrů, že ji již dávno nelze úspěšně vyřešit vojenskou akcí. Pokud bychom žili v ideálním světě, Rusko a Spojené státy by mohly pracovat na tomto smíření společnými silami, byť osobně pochybuji, že právě to představuje pro Rusko primární cíl. Misto toho by Putin jistě na východní Ukrajině i nadále udržoval napětí, aby tak udělil svým ruským spoluobčanům lekci o škodlivosti potencionálních barevných revolucí," uzavřel Gorenburg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…