Proč se Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka najednou tak kamarádí? Napsal o tom někdo, kdo je v ČSSD poznal oba

18. 9. 2015 20:34

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek se na svém názorovém portálu Vaše Věc rozepsal o vzájemné potřebě současného premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana. Prezident podle něj upevňuje svou pozici v očích veřejnosti nepřiměřenými šprýmy a jinými pokleslostmi na téma uprchlíků a premiér se zase pokloní čemukoliv a snaží se především plout v hlavním proudu mezinárodní politiky, tak aby nikde nenarazil.

Proč se Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka najednou tak kamarádí? Napsal o tom někdo, kdo je v ČSSD poznal oba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka

Podle Paroubka je nyní Zemanova pozice zdánlivě neotřesitelná. „To se ale zdálo v polovině prvního funkčního období a ještě rok i půl roku před prezidentskou volbou v roce 2008 i Václavu Klausovi. Pak se objevil Jan Švejnar a bylo vše jinak, píše expremiér, který Švejnara proti Klausovi nominoval s tím, že kdyby nebyla volba prezidenta uskutečněna nepřímo, tak by podle tehdy dostupných průzkumů Švejnar volby vyhrál.

Někdejší předseda sociální demokracie je zároveň přesvědčen, že bude-li chtít ambiciózní Andrej Babiš v zemi významnější politickou roli, nežli nyní hraje, nutně musí nasadit nejsilnějšího dostupného kandidáta a zatím má jako předskokana na prezidentskou kandidaturu ministra obrany Stropnického. „Pokud nasadí například Švejnara, má velkou šanci Zemana porazit, a to i se Sobotkou nebo s kýmkoli, kdo Sobotku po seriálu prohraných voleb v čele ČSSD vystřídá,“ věští Paroubek a dodává, že u současného prezidenta je jednoduše největším hendikepem jeho zdravotní stav, který mu může znemožnit pustit se do plnohodnotné volební kampaně.

Celý text Jiřího Paroubka si můžete přečíst ZDE.

„Vyhlídky B. Sobotky na politické vavříny nejsou nejlepší, a proto vděčně přijal prezidentovu ruku ke smíru. Potřebuje ho, stejně jako prezident potřebuje Sobotku,“ píše dále expremiér, podle kterého půjde jeho bývalá strana do krajských voleb všestranně oslabena, a to se zničeným obrazem svého dosud hlavního krajského lídra Michala Haška, což je prý jednoznačně práce Sobotky, ale i s celou řadou skandálů a soudních procesů v jednotlivých krajích. „Například v Ústeckém či Moravskoslezském kraji, dvou tradičně nejsilnějších krajích sociální demokracie,“ tuší Paroubek.

Výsledek ČSSD v krajích mezi 13–15 procenty

„Volební výsledek v krajských volbách tak může ČSSD očekávat zhruba v trajektorii, na jakou byla zvyklá za mých politických předchůdců v čele strany (včetně Zemana), tedy zhruba mezi 13–15 procenty,“ nahlíží do nejbližší budoucnosti předseda NS LEV s tím, že strana nebude moci čelit ani hnutí ANO, ale hlavně Starostům a nezávislým, fortifikovaným různými místními vlivnými krajskými sdruženími. „Ani komunisté nebudou při známé konzistentnosti jejich voličů a jejich ochotě chodit k volbám bez šance vážně se s ČSSD utkat o třetí příčku v krajských volbách,“ dodává a říká, že jsou právě tyto důvody tím, co dalo Sobotku se Zemanem dohromady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …