Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů

28.07.2015 22:44 | Zprávy
autor: mp

Velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý spolu s předsedou Vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a zástupci parlamentních stran Ivanem Gabalem (KDU-ČSL), Helenou Langšádlovou (TOP 09) a Vojtěchem Filipem (KSČM) diskutovali v úterních Událostech, komentářích České televize o Kurdech, Islámském státu a NATO. Rýsuje se prý několik problematických bodů v boji proti Islámskému státu.

Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Šedivý hned v úvodu konstatoval, že NATO turecké kroky v boji s terorismem bezvýhradně podpořilo. „Z jedné strany se Turecko připojilo vojenskými operacemi ke koalici, která bojuje proti Islámskému státu, ale z druhé strany Turecko bojuje proti teroristickým útokům radikálů z Kurdské strany práce,“ poznamenal Šedivý. Nepadla ale prý žádná zmínka o tom, že by se další země Aliance podílely na posilování „štítu“, který proti Islámskému státu buduje Turecko a USA. V praxi jde o bezletovou zónu.

Pavel k tomu doplnil, že Turecko je řadu věcí schopno zvládat samo, ale Aliance je připravena posilovat iráckou armádu, která také v regionu hraje jistou roli. Pár slov měl také k tureckému útoku na Kurdskou stranu práce. „Já si myslím, že jde o naprosto legitimní krok Turecka,“ uvedl s tím, že Kurdská strana práce teroristicky působila v Turecku opakovaně. Měli bychom si také uvědomit, že Kurdové nepředstavují homogenní sílu, ale najdeme mezi nimi jak lidi bojující proti Islámskému státu, tak radikální teroristy útočící na Turecko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …