Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů

28.7.2015 10:44 odp.

Velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý spolu s předsedou Vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a zástupci parlamentních stran Ivanem Gabalem (KDU-ČSL), Helenou Langšádlovou (TOP 09) a Vojtěchem Filipem (KSČM) diskutovali v úterních Událostech, komentářích České televize o Kurdech, Islámském státu a NATO. Rýsuje se prý několik problematických bodů v boji proti Islámskému státu.

Proč se Turecko obrátilo na NATO a ne na OSN? Promluvil nejen předseda komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Šedivý hned v úvodu konstatoval, že NATO turecké kroky v boji s terorismem bezvýhradně podpořilo. „Z jedné strany se Turecko připojilo vojenskými operacemi ke koalici, která bojuje proti Islámskému státu, ale z druhé strany Turecko bojuje proti teroristickým útokům radikálů z Kurdské strany práce,“ poznamenal Šedivý. Nepadla ale prý žádná zmínka o tom, že by se další země Aliance podílely na posilování „štítu“, který proti Islámskému státu buduje Turecko a USA. V praxi jde o bezletovou zónu.

Pavel k tomu doplnil, že Turecko je řadu věcí schopno zvládat samo, ale Aliance je připravena posilovat iráckou armádu, která také v regionu hraje jistou roli. Pár slov měl také k tureckému útoku na Kurdskou stranu práce. „Já si myslím, že jde o naprosto legitimní krok Turecka,“ uvedl s tím, že Kurdská strana práce teroristicky působila v Turecku opakovaně. Měli bychom si také uvědomit, že Kurdové nepředstavují homogenní sílu, ale najdeme mezi nimi jak lidi bojující proti Islámskému státu, tak radikální teroristy útočící na Turecko.

OSN nebo NATO

Následně se k tomu vyjádřili politici. Filip se podivoval nad tím, že Turecko raději svolalo jednání NATO, než aby se obrátilo na Radu bezpečnosti OSN. „Přeci není ohroženo jen Turecko, ale je zasažena velká část Iráku. A mimo jiné Saddám Husajn měl povoleno ze strany USA ZASÁHNOUT PROTI Kurdům na severu Iráku,“ poznamenal Filip. „Podle mého soudu je to trochu falešná hra od Turecka,“ pokračoval s dovětkem, že Turci nejdřív nechávali s Islámským státem bojovat druhé.

Gabal doplnil, že krok Turecka má svá rizika, ale ta zatím nejsou příliš probírána. „To klíčové, co udělalo Turecko pro boj s Islámským státem, je, že uvolnilo dvě klíčová letiště. Ale, kde jdou ta rizika. V Turecku proběhly volby, ale zatím nemá vládu, takže rozhoduje silný prezident,“ upozornil poslanec za KDU-ČSL. Měli bychom tedy bedlivě sledovat demokratické procesy v Turecku. A navíc mezi Íránem a Tureckem začíná narůstat napětí, což je také třeba bedlivě sledovat.

Turecko a uprchlíci

Pokud jde o to, jestli by mělo prim hrát NATO nebo OSN, Langšádlová připomněla, že OSN prozatím nepřijalo klíčová rozhodnutí v uprchlické krizi. A Turecko nemá na svém území uprchlíků právě málo. Podle Gabala se v tureckých táborech už narodilo na sto tisíc uprchlických dětí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…