Proč se v ČR tak rozmáhá extremismus? Karel Dolejší z Britských listů sepsal analýzu, kde se mnohokrát opakuje jméno Zeman

09.08.2015 9:48

Pravicovým radikálům je v České republice dopřáváno stále více sluchu. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že by většina českých občanů nebyla proti nastolení vlády „pevné ruky“, která by tu udělala pořádek. Karel Dolejší v komentáři pro Britské listy konstatuje, že s uprchlickou krizí hlas pravicových radikálů stále více zesiluje. Kritizuje za to i prezidenta Zemana.

Proč se v ČR tak rozmáhá extremismus? Karel Dolejší z Britských listů sepsal analýzu, kde se mnohokrát opakuje jméno Zeman
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Průzkumy CVVM, STEM a dalších agentur dlouhodobě ukazují, že okolo 60 procent českých občanů nic nenamítá proti vládě tvrdé ruky, která by ovšem v Česku zjednala pořádek. Za pozornost přitom stojí, že před tímto trendem varovali např. ODS nebo křesťanští demokraté, ale ČSSD dlouhou dobu mlčela. Pravicovému populismu se prý sociální demokraté otevřeli pod vedením Miloše Zemana, a ačkoli se Vladimír Špidla snažil o určitou změnu kurzu, za Jiřího Paroubka se prý vše vrátilo do starých kolejí.

Problém ale je i v médiích, kde extremisté dostávají stále více prostoru. Tak to aspoň vidí Dolejší, podle něhož uprchlická krize tento neblahý trend jen posílila. Spoluvinu na tom podle jeho názoru nesou i ParlamentníListy.cz.

Celý text najdete zde

„První větší průlom v této oblasti mimo osobní blogy představoval nástup internetové verze Parlamentníchistů.cz. V nich se vedle sebe běžně vyskytovali ‚elitní‘ mluvčí a zastánci nenávistného extremismu, protiněmeckých, antisemitských, islamofobních názorů. Osobní apely na spolupracovníky PL z ‚lepší‘ části spektra, aby nelegitimizovali extremistické postoje šířené tímto médiem, probíhaly řadu let formou osobní korespondence znepokojených jednotlivců zcela bez úspěchu. S nástupem uprchlické krize se starý trend radikálně zlomil a předpojaté texty šířící xenofobní hoaxy jsou nyní v ČR v zásadě mainstreamovou normou,“ píše Dolejší.

Ti, kteří volili Zemana...

Poslední prezidentská kampaň ukázala, že politikům mohou projevy xenofobního typu přinášet body. Miloš Zeman zvítězil i proto, že využil sudetské otázky a odsunu Němců. V kampani se ale také mluvilo o Jiřím Dienstbierovi jako o Američanovi, Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) jako Rakušanovi a byla zmiňována údajná spojitost jeho rodiny s nacisty.

„Ti, kdo volili nebo podporovali Miloše Zemana, tak činili s vědomím, že jde o zastánce extrémních a mimořádně netolerantních názorů na ekologii, alternativní životní styly nebo islám (kromě jiného) a že se kandidát prosazuje extrémně manipulativní, neetickou volební kampaní,“ konstatuje autor.

Toto selhání politiků i médií je podle Dolejšího klíčovou otázkou dne a musíme hledat cesty, jak mu čelit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…