Prodloužení nouzového stavu v ohrožení: Komunisté žádají od vlády vysvětlení, jinak ruku nezvednou

27.04.2020 21:59

Pro prodloužení nouzového do 25. května, o které chce Babišův kabinet zítra požádat Sněmovnu, nejspíš nebude mezi poslanci příliš vůle. Podle vyjádření zástupců sněmovních stran nedostane vláda prodloužení výjimečného stavu zadarmo, ale za určitých podmínek a kompromisů. Komunisté, jejichž hlasy budou opět klíčové, se chtějí rozhodnout až po vyslechnutí vlády; v minulém týdnu hovořili o prodloužení nouzového stavu pouze o týden, informuje Info.cz.

Prodloužení nouzového stavu v ohrožení: Komunisté žádají od vlády vysvětlení, jinak ruku nezvednou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

„Očekávám nějaké kompromisní stanovisko,“ sdělil redakci poslanec a bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš s tím, že o svém postoji rozhodnou až zítra před jednáním Poslanecké sněmovny. Neočekává, že by hlasovali o prodloužení nouzového stavu o celý měsíc, tedy až do 25. května. Předseda KSČM Vojtěch Filip chce nejdříve slyšet důvody vlády a její plán uvolňování omezení po odeznění epidemie.

I zástupci opozice hovoří o tom, že případně podpoří prodloužení nouzového o týden nebo dva. „Jsme připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu pouze do 10. května. Ačkoli vláda představila plán plný nelogických kroků, okamžité zrušení některých opatření by mohlo být za stávající situace rizikové. Chceme ale data a fakta, ne dojmy,“ sdělil předseda STAN Vít Rakušan.

Pirátská strana si klade čtyři podmínky, za kterých, pokud se naplní, je ochotna podpořit prodloužení nouzového stavu do 25. května: „1. vláda musí složit účty za období nouzového stavu včetně podezřelých a pochybných nákupů především na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra, 2. vláda musí zveřejnit data a prognózy, kterými jsou podložena opatření, 3. vláda musí poctivě odůvodňovat přijatá rozhodnutí, tak aby byla v souladu se zákonem, 4. vláda musí představit schéma pro částečné kompenzace postiženým koronakrizí.“                   

Předseda ODS Petr Fiala očekává jasný plán a omluvu. „Čekám, že vláda s premiérem přijdou do Sněmovny, omluví se za zmatky a představí řádně připravený plán. Pokud budou důvody rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a budou doprovázena jasným plánem uvolňování, tak se dá diskutovat v rámci ochrany zdraví o prodloužení nouzového stavu o jeden až dva týdny,“ upřesnil podmínky občanských demokratů.

TOP 09 chce znát celou řadu podrobnosti plánu dalšího vývoje. Například při jakých konkrétních počtech nakažených by vláda znovu sáhla k restrikcím a k jakým konkrétně. 

Lidovci budou o svém postupu teprve jednat; i jim se zdá doba prodloužení, kterou žádá vláda, dlouhá, a rozhodující budou její argumenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…