Profackujte biskupy za podporu Klause. Šokující hlas z KDU-ČSL

3. 10. 2011 14:18

Kontroverzní členka KDU-ČSL Lucie Kmentová o sobě dala opět vědět. Na svůj facebookový profil napsala, že by čeští biskupové potřebovali profackovat.

Profackujte biskupy za podporu Klause. Šokující hlas z KDU-ČSL
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Demonstrace proti Bátorovi
reklama
„Česká biskupská konference by také potřebovala pořádně profackovat," napsala na facebook. Reagovala tak na to, že se Česká biskupská konference distancovala od kritických výroků Tomáše Halíka na adresu prezidenta republiky Václava Klause.

Lidovci si myjí ruce

„Nechci moc komentovat výroky řadové členky KDU-ČSL. Mohu jen dodat, že s ní samozřejmě nesouhlasím," řekl ParlamentnímListům.cz stručně předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten také uvedl, aniž by se k Halíkovým tvrzením přihlásil, že Tomáš Halík má na svůj názor právo a že je pozitivní, že se takto může rozproudit debata o vztahu církve a státu.

Podobně se ke Kmentové vyjádřil i předseda Mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík. „Její výroky nepovažuji vůbec za šťastné, ale již není členkou Mladých křesťanských demokratů. Myslím, že než něco takové napíše, tak by si vždy měla napočítat aspoň do pěti. Má právo na svůj soukromý názor, který já rozhodně nesdílím," reagoval pro server ParlamentníListy.cz Jurčík. Právě zdroj z MKD redakci na kontroverzní výrok umístěný na sociální síti upozornil.
Kmentová je obecně známá kontroverzními výroky a akcemi. Ta například před časem přimalovala prezidentovi Klausovi hitlerovský knír kvůli tomu, že se zastával předsedy Akce D.O.S.T. a nynějšího vicekancléře ministra školství Ladislava Bátory.

Více: Klause přemalovaná na Hitlera. Vystavila ji členka KDU-ČSL

Přišla také s nápadem nafotit stranický kalendář s mladými členkami strany. Později se zjistilo, že jedna z dívek nafotila pornografické fotky. 

Čtěte také:

Tradiční hodnoty a církev      

Prezident se ve svém projevu na svatováclavské pouti pozitivně vyjádřil o církvi jako strážkyni tradičních hodnot a apeloval na to, aby byl její hlas slyšet. Také připomenul, že konstruktivní dialog státu a církve přinesl přijatelné řešení ve věci svatovítské katedrály.

„Nehoruji pro účast církve v každodenních politických půtkách, ale přimlouvám se za jasné a zřetelné ANO-ANO, NE-NE ve veřejných střetech o hodnoty a občanské ctnosti, které jsou ohrožovány falešnými proroky takzvaného pokroku a modernismu. ...Doba, kterou žijeme, však má tolik nebezpečných rysů, že nechat ve veřejném prostoru dominovat jen oportunistické modernisty se nakonec vymstí všem," řekl zde Klaus, který narážkou na „oportunistické modernisty" mohl myslet právě Halíka.

Čtěte také:

Klaus: „Pokrokáři" všeho druhu vedou stále nezakrytější útok na naše tradiční hodnoty a ctnosti

Klaus zneužil náboženské setkání, říká Halík

Podle katolického kněze Tomáše Halíka prezident politicky zneužil náboženskou slavnost. „Před několika lety se Klaus rozčiloval nad tím, že ve veřejnoprávní televizi je dán takový prostor bohoslužbě církve, která je něčím na způsob zahrádkářského spolku - tenkrát tam totiž nekázal; pokud by si ovšem církev a její představitele ochočil, mluvil by o ní medovým jazykem," řekl ve čtvrtek Právu Halík.

K tématu: Halík: Biskupové, pozor na Klause. Ochočí si vás

Dodal, že biskupové by se měli bránit oživování rakousko-uherské „jednoty trůnu a oltáře", která se v minulosti církvi vymstila. „Naše církev se opravdu musí rozhodnout, zda bude v duchu austrokatolicismu okuřovat panovníka, který se jí snaží populisticky vlichotit, anebo zda v duchu prorocké tradice bude umět říci lidem typu Václava Klause své statečné NE, byť by tím riskovala ztrátu různých výhod a politických podpor," podotkl Halík.

Biskupové se distancovali od Halíka a zastali se Klause

Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek uvedl, že v Halíkově výpadu proti prezidentovi se ve skutečnosti skrývá útok na samotného arcibiskupa Dominika Duku.

Čtěte také: Halíku, jste neznaboh. Nemluvíte za Církev, vrací Hájek úder za Klause

Česká biskupská konference i arcibiskup Dominik Duka se od Halíkových slov distancovaly. „Vztah církve a státu je po Druhém vatikánském koncilu vnímán jako kooperativní vztah. Oslavy svátku sv. Václava jsou nepochybně svátkem církevním, ale i státním. Svatý Václav je nejen církevním patronem českého národa, ale také nepopiratelným symbolem české státnosti. Pozdrav prezidenta České republiky, pana Václava Klause, tedy zcela jasně zapadá do kontextu těchto oslav," reagovala ČBK na Halíka.

Podle arcibiskupa Duky také Klaus nezneužil politicky náboženskou slavnost. „Podle arcibiskupa Duky je pochopitelné, že se oslav svátku sv. Václava, na který se pozvolna přesouvá těžiště připomínání naší státnosti, účastní také nejvyšší představitelé naší země.Se slovy prezidenta republiky o tom, že se církev jako relevantní součást naší společnosti má prostřednictvím postojů všech svých členů, laiků i kněží, účastnit veřejné diskuze, nelze podle pražského arcibiskupa nesouhlasit," uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Foto: Archiv, repro Facebook

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…