Profesor Dušek zhodnotil koronavirová čísla z médií: Nepodstatné!

09.08.2020 14:21

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce byli ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Shodli se na tom, že čísla dnes prezentovaná v médiích nejsou příliš podstatná. Vysvětlovali také, jak je to s průběžnými opravami dat o nemocných.

Profesor Dušek zhodnotil koronavirová čísla z médií: Nepodstatné!
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek
reklama

V Česku se momentálně nalézá rekordní počet lidí nakažených nemocí covid-19, ale Dušek hned v úvodu nabádal k opatrnosti v hodnocení aktuálních čísel. „To srovnávání s minulostí trochu postrádá smysl,“ zdůraznil.

Na počátku epidemie jsme podle Duška nevěděli, co od této nemoci čekat, zato dnes se na covid-19 testuje na 6 tisíc lidí denně a řada lidí je dnes doma kvůli tomu, že u nich byl virus objeven, ale jsou bezpříznakoví. „Toto číslo je nejméně podstatné,“ shrnul profesor Dušek „varovné“ titulky o rekordním počtu nakažených.

Prymula dal Duškovi jednoznačně za pravdu. Zdůraznil, že po rozvolnění protiepidemických opatření bylo třeba počítat s nárůstem nemocných, ale ohniska je třeba kontrolovat. „Ale objektivně je klinická situace třikrát až čtyřikrát lepší,“ zdůraznil profesor Prymula.

Když dostal znovu slovo Dušek, kroutil hlavou nad národním semaforem vyhlášeným Ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Adamem Vojtěchem. „Já nejsem žádný velký přítel semaforů,“ poznamenal prostě a jednoduše.

Proč?

Protože varovat před riziky v Moravskoslezském kraji jen proto, že se podařilo podchytit lokální ohnisko, považuje Dušek za nesmyslné. Zvlášť, když se data zveřejňují bleskově, ale při zpětné kontrole je občas třeba tato data korigovat. „V reálném čase teď celý národ vidí, jak si ten celý systém sedá,“ vysvětloval situaci Dušek.

Na Karvinsku bylo zapotřebí zkrotit ohnisko, a teprve když se to podařilo, bylo možné zkontrolovat správnost zveřejňovaných dat a v případě potřeby je opravit. „Neumíte si představit, pod jakým tlakem jsou moji kolegové, kteří jsou za každou, i hloupou chybu masivně kritizováni,“ řekl Dušek.

Prymula se v této věci Duška zastal a konstatoval, že by stálo za úvahu, zda by nebylo lepší zveřejňovat data s větším odstupem.

V závěru Prymula doporučoval, co bude dobré udělat na podzim. Protože nebude snadné rozeznat covid-19 od běžných respiračních onemocnění, takže pokud někdo bude mít jakékoli příznaky těchto onemocnění, měl by zůstat doma a rozhodně by neměl chodit do práce, protože není reálné testovat stovky tisíc lidí denně s možnými příznaky.

Než se rozloučil s diváky, doporučil jim nechat se očkovat proti chřipce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…