Profesor Dušek zhodnotil koronavirová čísla z médií: Nepodstatné!

09.08.2020 14:21

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce byli ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Shodli se na tom, že čísla dnes prezentovaná v médiích nejsou příliš podstatná. Vysvětlovali také, jak je to s průběžnými opravami dat o nemocných.

Profesor Dušek zhodnotil koronavirová čísla z médií: Nepodstatné!
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek

V Česku se momentálně nalézá rekordní počet lidí nakažených nemocí covid-19, ale Dušek hned v úvodu nabádal k opatrnosti v hodnocení aktuálních čísel. „To srovnávání s minulostí trochu postrádá smysl,“ zdůraznil.

Na počátku epidemie jsme podle Duška nevěděli, co od této nemoci čekat, zato dnes se na covid-19 testuje na 6 tisíc lidí denně a řada lidí je dnes doma kvůli tomu, že u nich byl virus objeven, ale jsou bezpříznakoví. „Toto číslo je nejméně podstatné,“ shrnul profesor Dušek „varovné“ titulky o rekordním počtu nakažených.

Prymula dal Duškovi jednoznačně za pravdu. Zdůraznil, že po rozvolnění protiepidemických opatření bylo třeba počítat s nárůstem nemocných, ale ohniska je třeba kontrolovat. „Ale objektivně je klinická situace třikrát až čtyřikrát lepší,“ zdůraznil profesor Prymula.

Když dostal znovu slovo Dušek, kroutil hlavou nad národním semaforem vyhlášeným Ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Adamem Vojtěchem. „Já nejsem žádný velký přítel semaforů,“ poznamenal prostě a jednoduše.

Proč?

Protože varovat před riziky v Moravskoslezském kraji jen proto, že se podařilo podchytit lokální ohnisko, považuje Dušek za nesmyslné. Zvlášť, když se data zveřejňují bleskově, ale při zpětné kontrole je občas třeba tato data korigovat. „V reálném čase teď celý národ vidí, jak si ten celý systém sedá,“ vysvětloval situaci Dušek.

Na Karvinsku bylo zapotřebí zkrotit ohnisko, a teprve když se to podařilo, bylo možné zkontrolovat správnost zveřejňovaných dat a v případě potřeby je opravit. „Neumíte si představit, pod jakým tlakem jsou moji kolegové, kteří jsou za každou, i hloupou chybu masivně kritizováni,“ řekl Dušek.

Prymula se v této věci Duška zastal a konstatoval, že by stálo za úvahu, zda by nebylo lepší zveřejňovat data s větším odstupem.

V závěru Prymula doporučoval, co bude dobré udělat na podzim. Protože nebude snadné rozeznat covid-19 od běžných respiračních onemocnění, takže pokud někdo bude mít jakékoli příznaky těchto onemocnění, měl by zůstat doma a rozhodně by neměl chodit do práce, protože není reálné testovat stovky tisíc lidí denně s možnými příznaky.

Než se rozloučil s diváky, doporučil jim nechat se očkovat proti chřipce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…