Profesor Flegr: Česká pomůcka, která by řešila covid. Ale kmotři ji nechtějí

02.11.2020 13:29

Evoluční biolog Jaroslav Flegr tvrdí, že jeho kolega Emanuel Žďárský z Přírodovědecké fakulty UK má již od jara možnost ve své laboratoři levně a spolehlivě testovat lidi na covid-19 pomocí RT PCR testů. Svůj velkokapacitní způsob testování prý již několikrát nabízel vládě Andreje Babiše, ta ale vždy odmítla. „Asi z české levné metody nekoukají stamilionové provize pro naše zdravotnické kmotry,“ uvažuje Flegr.

Profesor Flegr: Česká pomůcka, která by řešila covid. Ale kmotři ji nechtějí
Foto: archiv J. Flegr
Popisek: prof. Jaroslav Flegr
reklama

Jaroslav Flegr na facebooku informoval, že vláda již od jara nereaguje na možnost levně a spolehlivě testovat občany pomocí českých testů. „Ozval se mi starý známý, kolega z Přírodovědecké fakulty UK Emanuel Žďárský. Ten už 30 let vede akreditovanou diagnostickou laboratoř na DNA testy a je zároveň soudním znalcem v oboru Zdravotnictví, odvětví molekulární genetika,“ představuje Flegr Žďárského.

Anketa

Věříte novému ministru Blatnému víc než Prymulovi?

hlasovalo: 16685 lidí

Ten měl již v březnu vyvinout RT PCR test umožňující velkokapacitní testování na covid-19 ze slin, které si mohou lidé sami odebrat. „Do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž citlivost testu je 95 %, specifita téměř 100 % a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun. Metoda je nejen o polovinu levnější než ta antigenová, na kterou chce vláda vyhodit několik miliard nákupem ze zahraničí, ale zároveň nejméně 4x citlivější – proklouzlo by jí jen asi 5 místo stávajících 20 (možná spíše 30) ze 100 nakažených,“ uvádí Flegr.

Žďárský měl vládě v čele s premiérem Babišem a hlavním epidemiologem Romanem Prymulou několikrát neúspěšně nabídnout své testy již na jaře a znovu teď na podzim. „Babišovi, Prymulovi i ministerstvu a dalším orgánům svou metodu nabídl zdarma již 15., 16. a 23. března s tím, že jeho přístrojové vybavení umožňuje zpracovávat skoro 200 tisíc vzorků denně. Pan Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl a na další urgence v následujících měsících ani on, ani jiní obeznámení už nereagovali,“ podivuje se Flegr.

V současnosti prý Žďárský vypracoval metodický návrh, jak pomocí této metody otestovat veškeré obyvatelstvo Česka během necelého týdne. „To vše bez zatěžování praktických lékařů nebo pracovníků stávajících odběrových míst a laboratoří. Tak v čem je zakopán pes? Že by v tom, že z české levné metody nekoukají stamilionové provize pro naše zdravotnické kmotry?“ ptá se nakonec Flegr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…