Profesor: Jsme na hraně. Ti, co se nakazí tento týden, nechtěl bych být mezi nimi... Raději pozorně čtěte

23.10.2020 7:08

„Lidé stále nepřizpůsobili své chování tomu, jak vážná situace je. Za chvíli pochopíme, že je to potřeba, přijdou bolestivé scény z nemocnic,“ říká v pořadu Prostor X profesor Štěpán Jurajda, ekonom z CERGE-EI a člen NERV, podle kterého jsou přísnější opatření namístě. „Ti, kdo se nakazí v tomto týdnu, mají velkou šanci, že lékařská péče, která jim bude poskytnuta, bude už na hraně,“ dodává. Měla by se teď především změnit komunikace směrem k veřejnosti, protože na každém dni záleží.

Profesor: Jsme na hraně. Ti, co se nakazí tento týden, nechtěl bych být mezi nimi... Raději pozorně čtěte
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Jestli vláda přistoupí k ještě tvrdším opatřením v boji proti koronaviru, podle Jurajdy bude záležet právě na tom, jestli se lidé začnou chovat zodpovědně. „Lidem je potřeba říct, v jakém průšvihu jsme, ale také jak budeme dlouhodobě fungovat, až se z toho průšvihu dostaneme,“ říká Jurajda, že je velmi důležité, aby lidé věděli, kam jako Česko směřujeme.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24305 lidí

Odpověď na otázku, zda jsou současná opatření dostatečná, záleží na tom, zda znovu zatáhneme všichni za jeden provaz jedním směrem. „Pokud tomu tak nebude, přijde za chvíli zákaz vycházení,“ pokračuje ekonom Jurajda.

Nerad by, aby lidé o vážnosti situace přesvědčily až drastické scény z nemocnic, které očekává za dva týdny. Každý den navíc může situaci zhoršit. „To je to, o co se tu hraje. Přístup lidí je kritická věc a rozhodne o tom, jak velký ten náraz bude,“ dodává Jurajda.

Nyní katastroficky nestíháme v testech. „Máme tak vysoký podíl pozitivních, že nám epidemie utíká, v tomhle už jsou na světě horší jen Mexiko a Kolumbie. Jsme zároveň země, která má na obyvatele nejvíce zemřelých a nejvíce nakažených na celé planetě,“ uvedl na základě sedmidenních statistik a grafů.

„Ti, kdo se nakazí v tomto týdnu, mají velkou šanci, že lékařská péče, která jim bude poskytnuta, bude už na hraně, nebo výrazně omezena. Tento týden bych se opravdu nechtěl nakazit,“ pokračuje profesor.

Pokud však lidé pochopí, že klíčové je omezit kontakty, je podle jeho slov šance, že by k rozvolňování opatření mohlo dojít o Vánocích. „Až se budeme vracet pomalu k normálnímu životu, je ale strašně důležité, abychom měli přesnější datové a modelové podklady pro to, které opatření udělat dříve a které později. Jak jsou drahá ze společenského pohledu a jak drahá z epidemiologického,“ doplnil.

Vláda nyní musí využít několik týdnů, které má na to, aby o uvolňování opatření rozhodovala na základě lepší expertní diskuse a datových podkladů. Jurajda věří, že právě tato kritická situace posílí expertní hlasy, a to jak ve vládě, tak ve společnosti. „Experti jsou skutečné důležití. Je třeba robustní diskuse uvnitř expertních skupin. Pak, když se rozhodnutí udělá, musí být jednotné,“ říká Jurajda.

Kde se podle profesora staly zásadní chyby, které nás dovedly až do této situace? „Do jisté míry selhala všechna patra společnosti. Do nějaké míry vláda, vědecká komunita, média, Ministerstvo zdravotnictví, odborné poradní orgány,“ zmiňuje.

Společnost se podle jeho slov navíc rozděluje na dva tábory. „Můžou za to extrémní názory, které dostávají prostor v médiích a šíří se na sociálních sítích,“ podotýká. Zároveň ale ti, kteří se měli už před koronavirem špatně, se teď mají ještě hůř a dochází k rozevírání nůžek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zánik strany! Piráty ovládla divná skupina.“ Na Bartoše se zle valí minulost

7:47 „Zánik strany! Piráty ovládla divná skupina.“ Na Bartoše se zle valí minulost

Po volbách někteří členové České pirátské strany opustili její řady. Nedávno pedagog Petr Daubner, k…