Profesor Keller: Úspěšná Drábkova penzijní reforma rozvrátí systém

27. 8. 2012 10:13

Vláda Petra Nečase stihne udělat do penzijního systému pořádnou díru, aniž by mohla těm, kdo darují své peníze soukromým fondům, jakkoliv garantovat, že z nich na stáří něco uvidí. Svůj názor na připravovanou důchodovou reformu zveřejnil v deníku Právo profesor Jan Keller, sociolog a publicista.

Profesor Keller: Úspěšná Drábkova penzijní reforma rozvrátí systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Podle jeho názoru reforma v připravené podobě velice snadno rozvrátí současný důchodový systém. Vybízí totiž občany, aby odváděli tři procenta ze svého platu z průběžného penzijního systému do soukromých fondů. Občan s průměrným platem tak za rok připraví průběžný systém o více než 9 tisíc korun.

Keller počítá, že pokud se vládě a penzijním fondům podaří získat pro soukromé pojištění milión občanů, každý rok bude chybět v průběžném státním systému pro výplatu důchodů okolo deseti miliard korun. Jak vzniklé manko pokrýt?

Původní řešení spočívalo ve zvýšení DPH, ale předpokládaný objem peněz se přesto nevybral, podotýká Keller. Pokud sněmovnou úspěšně projde další jeho zvýšení, spotřebitelé se podle jeho slov nejspíše ještě více uskrovní se svými výdaji a za nákupy budou vyjíždět do zahraničí.

„Vše tedy nasvědčuje tomu, že prosazovaná penzijní reforma je – podobně jako celá tato vláda – skutečně k nezaplacení,“ poznamenává Keller.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…