Profesor Pirk: Důchodci, ven a hýbat se! Tlustý padesátník je ohroženější. Oběti koronaviru? To je jinak

23. 4. 2020 8:35

Kardiochirurg Jan Pirk, který prodělal nemoc covid-19, kritizuje, že senioři jsou nabádáni setrvávat doma; naopak by měli chodit ven a hýbat se. V rozhovoru pro DVTV vyjádřil také názor, že zdravá část společnosti by měla projít plošnou imunizací, aby bylo možné ochránit ohrožené skupiny.

Profesor Pirk: Důchodci, ven a hýbat se! Tlustý padesátník je ohroženější. Oběti koronaviru? To je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardiochirurg Jan Pirk
reklama

Navzdory kritice profesor Pirk trvá na tom, že koronavirus je podobný chřipce. Sám říká, že nepopírá význam virusu samotného, ale svými slovy popírá paniku, kterou toto onemocnění způsobilo.

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30557 lidí

Už na začátku volal po tom, aby se populace imunizovala. On sám nemoc covid-19 prodělal, v Rakousku se jí nakazil spolu se svou manželkou a dětmi. „Druhý den po návratu domu jsem byl už v karanténě a začal jsem se cítit divně. Když už jsem byl v pracovní neschopnosti, byl jsem rád, že jsem nemoc rovnou prodělal,“ doplnil.

Prozradil, jaký průběh u něj nemoc měla. „Necítil jsem se dobře, byl jsem unavený, hodně jsem spal a měl jsem kašel. Nepříjemné je, že to trvalo asi deset dní. Zvýšenou teplotu jsem měl pouze jednou. Pozitivní na tom bylo, že jsem neměl vůbec chuť k jídlu a zhubl jsem,“ pousmál se Pirk.

U ostatních členů jeho rodiny byl průběh jiný. Například jeho syn měl průběh těžší: „Ten opravdu čtyři dny ležel ve vysokých teplotách jenom v posteli. Ale zase ho to rychle přešlo.“

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26879 lidí

U manželky byl podle něj podstatně závažnější než toto onemocnění zápal plic, který prodělala o rok dříve. Na dotaz, zda se o ni o to víc tedy nebál, jelikož virus může trvale plíce poškodit, odvětil, že jde jen o zbytečné strašení: „To není specifická vlastnost tohoto viru, takovou vlastnost mají viry koronaviry, což je celá skupina, která způsobuje chřipky, ty můžou plíce poškodit,“ upřesnil Pirk.

„Nerozumím také tomu, proč se říká, že senioři mají sedět doma a nemají jezdit ven? Všichni by měli odjet třeba na chatu, kde budou ve zdravém prostředí a budou se hýbat. Když bude senior sedět před televizí, kde se bude dívat na všechny tyhle zprávy, tak bude akorát v těžkém stresu. Takový nezvládnutý stres pak může až za 75 % nemocí,“ zmínil Pirk doporučení odborníků, které podle něj i jeho kolegů postrádá logiku.

Koronavirus podle jeho slov působí jako daleko větší strašák, než doopravdy je. „Stačí se podívat na statistiky o počtu mrtvých. Správnější je říci, kolik mrtvých je na milion obyvatel v každé zemi, to nikdo moc nedělá,“ zmínil nepřesnosti, které by měly být lidem vysvětleny.

„Proč jsme tak vyděsili dva milióny seniorů, že umřou? To není správné...“ pokračoval profesor, podle nějž kalendářní věk vůbec nerozhoduje, zato biologický věk ano. „Padesátník, co se přejídal, kouřil a je obézní, je mnohem rizikovější, než zdravý osmdesátník,“ zdůraznil Pirk. A doplnil: „Lidé primárně neumírají na koronavirus, ale v důsledku už svého špatného zdravotního stavu je tato nemoc poslední hřebíček...“

„Mělo by dojít k plošné imunizaci zdravých a nerizikových lidí. Kdyby to prodělali v létě, tak na podzim, až vypukne chřipková epidemie, už nebudou nebezpeční pro rizikové skupiny, které by měly průběh těžký, už je totiž nebude mít kdo nakazit,“ dodal Pirk na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…