Profesor: Stojíme před totální změnou všeho

01.02.2016 12:18

Česko-americký ekonom Milan Zelený se na serveru E15.cz zamýšlí nad světovou ekonomikou. Setkání Světového ekonomického fóra v Davosu bylo podle něj ohňostrojem marnosti, a to i přesto, že stojíme na prahu fundamentální změny ve světové ekonomice.

Profesor: Stojíme před totální změnou všeho
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený
reklama

Dle jeho názoru totiž ekonom na Světovém ekonomickém fóru zkrátka nebyl. Byli tam prý jen politici, bankéři, spekulanti či mediální nohsledi z celého světa. 

„Téma tohoto fóra bylo sice jiné (‚Mastering the Fourth Industrial Revolution‘), ale již po prvním dnu se tím nikdo nezabýval; nikdo nevěděl, kolik těch průmyslových ‚revolucí‘ vlastně bylo, natož jak je ‚zvládnout‘. Vášnivě byly debatovány negativní úrokové míry, ceny nafty, čínské burzy, centrální banky, migrace, brexit, grexit a rozpad EU – ekonomika jen virtuálně a spekulativně,“ píše Zelený. 

„Širší reálný svět ‚ne Davosu‘ se potýká s úplně jinými problémy,“ píše Zelený s tím, že banky stojí na prahu radikální deintermediace, ekonomiky ničí diktovaná nebo vnucená austerita a podobně. 

„Každý oligarcha dnes daně vybírá, ale daně podnikatelům nesnižuje nikdo; stát musí přestat dusit podnikatelství, inovace a vzdělávání – jinak selže tak, že se octne na pověstném ‚smetišti dějin‘,“ radí Zelený. 

Původní text ZDE.

„Samozřejmě, že si bankéři a politici v Davosu našli příčinu pokračující globální recese a stagnace: Čína. Přitom Čína prochází typickou transformací z průmyslové na ekonomiku služeb; prošly si stejnou fází i dnes vyspělé, dříve průmyslové mocnosti. Míra růstu Číny stále zůstává nejvyšší ze všech postindustriálních společností,“ dodává Zelený. 

A došlo i na Česko. „Česko jako by se zapouzdřilo, uzavřelo vnějšímu světu a oddalo se drobnému politicko-partajnímu sebezahledění. Je to strategie odvozená a nadmíru krátkozraká; svět se vydal jiným směrem. K tomu potřebujeme podnikatele Baťova typu; musíme si je však vychovat sami ve svých podnikových a podnikatelských univerzitách, s pomocí efektivního ‚bypassu‘ státní byrokracie,“ uzavřel ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…