Profesorka, která pije krev Jaroslavu Tvrdíkovi, vystoupila po ránu v ČT

29.03.2016 8:52

Čínský prezident Si Ťin-pching, který je od včerejška na oficiální návštěvě České republiky, je zřejmě nejmocnějším mužem Číny a do svých rukou soustřeďuje další a další pravomoci. V ranním vysílání České televize to uvedla sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Profesorka, která pije krev Jaroslavu Tvrdíkovi, vystoupila po ránu v ČT
Foto: Hana Brožková - KPR
Popisek: Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching

Připomněla, že v mládí byl Si Ťin-pching poslán na převýchovu pracovat na venkov a že jeho pracovní výsledky i ve srovnání se ženami nebyly nijak výborné. Protože pocházel z rodiny, která byla vystavena řadě perzekucí, musel se vymezovat vůči svému otci. „Musel se v něm zrodit vzdor a touha jednou tyto věci odčinit,“ podotkla profesorka Lomová, kterou za její vyjádření na téma Číny v minulých dnech několikrát kritizoval prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce  Jaroslav Tvrdík.

Dostává všechno pod kontrolu

Podle ní se zdá, že Si Ťin-pching je skutečně nejmocnějším mužem Číny. Hlavní je, že je generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Ta má totiž rozhodovací pravomoci, státní správa je podřízena komunistické straně.

Lomová uvedla, že čínský prezident se snaží od dob kulturní revoluce dostávat bezprecedentním způsobem do svých rukou další a další pravomoci. „Dostává všechno pod kontrolu,“ poznamenala.

Vysvětlila, že Čínu řídí politbyro. To je vrcholný 25členný orgán. Nejdůležitější rozhodovací pravomoci má stálý sedmičlenný výbor.

Pokud chce někdo něco měnit, může to dělat skrze komunistickou stranu

Komunistická strana má klíčové postavení pro řízení celého státu. Buňky komunistické strany jsou jediné struktury, jejichž prostřednictvím mohou obyvatelé vyjednávat s mocí. Na nižších pozicích může pro lidi komunistická strana dělat pozitivnější věci. „Je tady výraznější postoj ve smyslu, pokud někdo chce něco měnit a ovlivňovat, tak to může dělat skrze komunistickou stranu,“ uvedla sinoložka.

Když nastupoval současný čínský prezident k moci, vkládaly se do něj velké naděje. Byl považován za někoho, kdo je poctivý a bude něco dělat pro čínský lid. Předpokládalo se, že má zájem o řešení problémů. Zejména obrovské korupce a zneužívání postavení. Tyto problémy vedly v roce 1989 k protestům, nynější situace je ale ještě horší než v roce 1989.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …