Promořujeme velmi intenzivně, Roman Šmucler to chválí. Chytrá karanténa je podle něj úplně ztracená

03.08.2020 18:41

Prezident České stomatologické komory a člen krizového štábu Roman Šmucler se domnívá, že chytrá karanténa je ztracený boj. Podle jeho slov pro pořad K věci na CNN Prima News nemůže fungovat hned ze dvou důvodů. Zároveň hovořil také o promořování.

Promořujeme velmi intenzivně, Roman Šmucler to chválí. Chytrá karanténa je podle něj úplně ztracená
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
reklama

Roman Šmucler úvodem uvedl, že je rád, že ministerstvo zdravotnictví revidovalo počty nakažených. "Spousta vyspělých zemí tyto počty proškrtává a velký problém té pandemie je, že spousta zemí to neproškrtává skoro vůbec, třeba Velká Británie nevyřazuje pacienty. Takže těch uzdravených je mnohem více a já jsem rád, že jsme ta čísla dali do pořádku," poznamenal Šmucler s tím, že o chybu v systému nešlo. 

"Dámy trasují, makají od rána do večera. A pak někdy o víkendech odepisují ty výsledky. Není to správně, není to šťastné, asi by na to mohly mít nějaké IT systémy, mohly by to mít propojené, ale zrovna, že bych to dával za vinu těm dámám na hygienických stanicích, kterým je 50-60 let a dělají to, co mohou, to bych nedělal," uvedl Šmucler s tím, že musíme být rádi, že dělají to, co dělají. 

"Chytrá karanténa má dva důvody, proč nemůže fungovat," sdělil Šmucler s tím, že Čína varovala před strašilovou chorobou, kdy se lidé báli velké úmrtnosti. To se však nevyplnilo. A jak míní Šmucler, kdyby se něco takového hrozného dělo, tak by asi ta karanténa fungovala. Druhým důvodem podle něj je nízký počet lidí, kteří používají aplikaci eRouška. 

"Je to ztracený boj," říká k motivaci lidí, aby se zapojili do aplikace, Šmucler. "Já jsem si to taky vypnul, protože mi to žralo baterku. A ve chvíli, kdy tam jsou dvě procenta lidí, tak to nemá žádný smysl," sdělil Šmucler s tím, že na správné fungování karantény je potřeba šedesát procent populace, což je dle něj v Česku nesplnitelné.

Dodal i to, že jsme křižovatkou Evropy a kdybychom chtěli hrát epidemiologickou hru na chytrou karanténu, museli bychom mít zavřené hranice. "A lidé by museli být doma," uvedl s tím, že k tomuto scénáři ale nedojde. "Evropa si to nemůže dovolit a není k tomu ani medicínský důvod," dodal.

V současné době pak podle něj existují tři scénáře, jak se bude epidemie vyvíjet. Scénář číslo jedna je, že nemoc "utrasujeme" - potlačíme ji. "To je asi nesmysl," dodal. "Druhý cíl je vyrobit vakcínu a lidi proočkovat," míní. A zároveň dodává, že však nevíme, zda se lidé nechají očkovat.

Poslední plán je pak podle něj pravděpodobný a Českou republikou přijatý, jenom se o tom nebavíme. "Jakmile se ta infekce prožene asi 20 až 30 procenty populace, tak se to víceméně samo zastavuje, což je jako každá respirační infekce, Je to takzvané promoření. Česká republika se v tuhle chvíli promořuje velmi intenzivně, protože tu nemáme prakticky žádné opatření, což jsem rád," podotkl závěrem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…