Protikorupční aktivista před kamerou rozbalil, co prováděl na financích Kalousek. A nebo ty zbrojní zakázky...

08.09.2018 9:36

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV.cz pozval ředitele české pobočky protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčku. A chvílemi nestačil koukat, co mu host vypráví. Došlo na zbrojní zakázky v Česku, na premiéra Andreje Babiše, na Miroslava Kalouska (TOP 09), na Jiřího Paroubka, ale i na prezidenta Miloše Zemana a na pomoc, které se mu dostalo z Ruska.

Protikorupční aktivista před kamerou rozbalil, co prováděl na financích Kalousek. A nebo ty zbrojní zakázky...
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR
reklama

Hned v úvodu Ondráčka zdůraznil, že korupční prostředí vzkvétá už kvůli snaze politiků utratit co nejvíce peněz z evropských dotací. Aby šlo všechno rychleji, často se v praxi ignoruje výběrové řízení a to je ideální příležitost pro toho, kdo chce korumpovat, i pro toho, kdo chce být zkorumpován. Další oblastí vhodnou pro růst korupčních hub je snaha navyšovat zbrojní výdaje tak, abychom se alespoň vzdáleně přiblížili k plnění závazků, k nimž jsme se zavázali při přijeti do NATO. Zavázali jsme se vydávat 2 procenta na obranu, ale vydáváme jen něco málo přes jedno procento.

„Já se bojím, že ten akviziční systém se vůbec nezměnil. ... Já tam ten řez nevidím,“ upozornil.

Jedním velkým průšvihem prý mohl být ekologický „supertendr“ za 114 miliard. Tehdy to tlačilo Ministerstvo financí, které řídil Miroslav Kalousek (TOP 09). „Kolem byli poradci, kteří říkali, že tohle je super dát jako jednu velkou zakázku. Tady se asi nedá označit jediný viník, ale je dobře, že se to zastavilo,“ ocenil host.   

Ondráčka uznal, že ředitelé, náměstci či ministři jsou často pod velkým tlakem, ale to, co předvádějí, bývá často úsměvné. „My se smějeme skoro každý den,“ prozradil Ondráčka. Po chvilce však zvážněl a podotkl, že musíme mít na zřeteli, že často jde o velké peníze. „To, jak si řídíme tu zemi, že si ji občas zbytečně rozkrádáme, je naše blbost,“ podotkl Ondráčka.

Pár slov přidal i na adresu Davida Ratha, kterého před šesti lety nachytali se sedmi miliony v krabici od vína. Dodnes nebyl pravomocně odsouzen za údajnou korupční činnost, na které se podílel, ale host věří, že letos už padne definitivní verdikt „Rath půjde sedět,“ řekl Ondráčka jasně.

Host věnoval pozornost i expremiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho současné bitvě s brzy již bývalou manželkou Petrou Paroubkovou. Tato kauza sice může být do budoucna problematická, ale zatím se to Ondráčkovi jeví především tak, že na sebe útočí zhrzení manželé.   

Ale to není jediná věc, o kterou se Transparency International zajímá. Sleduje také aktivity předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Stávající premiér se prý ve skutečnosti nezbavil svého Agrofertu a uchovává si tam vliv. „Z veřejných rejstříků jednoznačně plyne, že toto udělal jenom na oko. Agrofert čerpá největší dotace a nemá na to nárok. Posíláme podněty Evropské komisi. ...  Je to svým způsobem nebezpečný člověk. Po volbách dominuje všemu, hnutí ANO ovládl, koncentruje moc,“ varoval v rozhovoru Ondráčka. Teď je sice v koaliční vládě s ČSSD, ale v této vládě dominuje ANO a hnutí ANO je stranou jednoho muže. Ondráčka o tom nepochybuje.

Celou situaci prý Babišocvi ulehčuje fakt, že politická opozice proti němu je roztříštěná a často bezradná.

Došlo i na prezidenta Miloše Zemana. Podle Ondráčky se ukazuje, že prezident je k Rusku vstřícný, ale nemusí mít tušení o obchodech, které prý v tomto prostoru realizují hradní kancléř Vratislav Mynář a jeho poradce Martin Nejedlý. Tito pánové prý jen využívají prezidentské funkce k tomu, aby se dostali do různých jiným lidem zavřených dveří. „Tito lidé jsou docela parazitující na té funkci prezidenta,“ uzavřel Ondráčka rozhovor.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…