Protiúder! Žalujeme EU. Spolu s námi Maďaři a Poláci, jde o české zbraně

05.03.2019 14:00

Soudní dvůr Evropské unie se dnes začal na veřejném líčení zabývat žalobou, kterou se Česká republika domáhá zrušení směrnice, zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Českou delegaci vede náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Začátek jednání ČTK telefonicky potvrdil mluvčí soudu Balázs Lehóczki.

Protiúder! Žalujeme EU. Spolu s námi Maďaři a Poláci, jde o české zbraně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Česko, podporované v tomto sporu Maďarskem a Polskem, zpochybňuje způsob přijetí předloňské novely směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Argumentuje také porušením zásady přiměřenosti. Druhou stranu sporu představuje Evropský parlament a Rada Evropské unie (členské státy) podporované Evropskou komisí a Francií.

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21777 lidí

Mluvčí poznamenal, že dnes jde výhradně o jednání, na němž obě strany představují své argumenty. O několik měsíců později lze očekávat zveřejnění nezávislého názoru generálního advokáta soudu a později i samo rozhodnutí soudního dvora. To by podle jeho odhadu mohlo přijít ještě před letními prázdninami, v červnu či červenci.

Brusel zdůvodnil návrh, který získal podporu většiny členských zemí, snahou znemožnit či znesnadnit teroristům získávání zbraní. Kritici, mezi něž patří většina českých zákonodárců či europoslanců, však mluví o nepřípustných zásazích do vnitřní bezpečnosti zemí či o omezování trhu se zbraněmi. Podle českých politiků změna směrnice zbytečně omezuje držitele legálních zbraní.

Soudní jednání sleduje myslivec, rybář, předseda 75 000 sokolníků z 89 zemí Bohumil Straka, jenž se na sociální síti Facebook pozastavil na dtím, že za žalovanou stranu mluví i čeští právníci. Jsme tedy svědky toho, že tu stojí Čech proti Čechovi.

„Za ČR už přednesl výbornou žalobní řeč náměstek MZV ČR, podpořilo nás Maďarsko svojí řečí, jakož i Polsko. Za žalované promluvili čeští právníci najatí Europarlamentem, Radou EU, a podpořil je i zástupce Francie. Teď mluvila právnička Evropské komise a předseda 15 členného velkého senátu soudců začíná klást otázky...“ napsal Straka na sociální síti Facebook.

Proces prý budí opravdu velkou pozornost.