Protonové centrum připravilo setkání pro své pacienty s rakovinou prostaty

23.11.2016 14:27

V areálu Protonového centra v Praze na Bulovce se v úterý odpoledne konalo již tradiční, čtvrté setkání pacientů s rakovinou prostaty, které uspořádal Nadační fond pro protonovou terapii. Setkání se zúčastnili pacienti, kteří si již léčbou prošli, teprve se léčí nebo se na léčbu připravují.

Protonové centrum připravilo setkání pro své pacienty s rakovinou prostaty
Foto: PTC
Popisek: Setkání pacientů Protonového centra v Praze
reklama

Protonové centrum pořádá již pravidelně akce pro své dětské pacienty a jejich rodiče. Na nich hlavně rodiče jistě oceňují možnost konzultovat situaci a problémy s lékaři, fyziky, ale hlavně i mezi sebou. Jak léčba bude probíhat, jak to bude vypadat nebo jak dlouho to bude trvat. To jsou asi nejčastější otázky, které každého napadnou, pokud se o onemocnění dozví.

Další skupinou pacientů, kteří se v Protonovém centru schází, jsou pacienti s rakovinou prostaty, a to hlavně proto, aby se mohli svěřit ostatním či pohovořit o možná stále ještě trochu tabuizovaném tématu, jakým právě rakovina prostaty je. Tato setkání vznikla poté, co se zaměstnanci centra stále častěji setkávali s dotazy, zda je možnost se zkontaktovat nebo setkat s někým, kdo již léčbou prošel.

Na otázky pacientů byl připraven odpovídat MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D., primář Protonového centra, a hlavní fyzik Mgr. Vladimír Vondráček.

Právě primář MUDr. Kubeš shrnul, jak si stojí protonová léčba ve světě. „Když jsme před čtyřmi lety začínali, tak jsme byli zhruba 35. centrum na světě a jedno z prvních center v Evropě. Protonová léčba je na mimořádně rychlém vzestupu, protože příštím rokem bude na světě otevřeno již 120 protonových center. Je to právě proto, že léčba je účinná, efektivní a bezpečná. Léčba rakoviny prostaty je na výrazném vzestupu i ve světě. Každé z těchto nových protonových center léčí pacienty s karcinomem prostaty. V každém centru tvoří pacienti s karcinomem prostaty minimálně 30 % pacientů. Data, která přichází ze světa, jsou mimořádně dobrá. Pro nízce rizikový karcinom prostaty je procento vyléčených pacientů kolem 99 %. A procento pacientů, kteří mají nějaký významnější nežádoucí účinek, se pohybuje kolem 1–1,5 %.“

V současné době je již Protonovým centrem vyléčeno zhruba 800 pacientů s rakovinou prostaty. Dle samotných pacientů i z posledních dat analýzy výsledků protonové léčby se prokázalo, že 95 % z nich netrpí komplikacemi, které tak často trápí pacienty, kteří jsou nuceni podstoupit fotonovou léčbu, tedy klasické ozařování. Jelikož jsou protony přesné, a tedy nezasáhnou zdravé orgány nemocného, jsou zachovány i erektilní funkce. „Po protonové léčbě je 97 % nemocných bez změny sexuálních funkcí. Po fotonové léčbě, ať už IMRT, či brachyterapii, postihuje erektilní dysfunkce, tedy impotence, až 40 % nemocných, dodává primář Protonového centra MUDr. Kubeš.

Což potvrzuje i první vyléčený pacient s rakovinou prostaty v Protonovém centru. „Mohl jsem se zpátky vrátit do života. Vrátil jsem se tam, kde jsem byl před léčbou. Hraju golf, režíruju pořady, jsem na jevišti, mohu se stýkat se všemi lidmi a ani děvčata se mnou netrpí, když jsou se mnou přes noc.“

Protonová terapie je prostě celosvětově uznávanou metodou při léčbě karcinomu prostaty a tato fakta již pomalu přijímají i čeští specialisté v urologii a radioterapii. Pacienti to pochopili již dávno. Věří totiž číslům, která nelžou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

18:30 Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru uvedla, že nevěří vlastním uším,…