Provádění experimentů na lidech bez jejich souhlasu je nemravné, říká Vondráček

12.05.2022 11:22

Média v posledních dnech upozornila na další ze série odborných studií, které zpochybňují účinnost nošení roušek v boji proti covid-19. Data od 602 milionů lidí a 35 zemí světa ukázala, že nošení roušek nevykazovalo během pandemie koronaviru významný přínos. Studie dokonce tvrdí, že naopak nošení těchto ochranných prostředků mohlo mít vedlejší účinky.

Provádění experimentů na lidech bez jejich souhlasu je nemravné, říká Vondráček
Foto: Archiv Libora Vondráčka
Popisek: Předseda Svobodných Libor Vondráček

Na výsledky studie reagoval také předseda Svobodných Libor Vondráček, který během pandemie často upozorňoval na nadměrné omezování svobody v souvislosti s přijímanými protiepidemickými opatřeními. Podle jeho slov s na přístupu Svobodných nic nemění ani teď. „Noste si, co chcete, Svobodní vám to nikdy nezakážou ani nepřikážou. Zároveň budeme vždy obhajovat právo samostatných institucí dohodnout si smluvně se svými zaměstnanci specifický „pracovní oděv". Nařizovat zaměstnancům roušky nebo jiný oděv, bez jejich souhlasu ve smlouvě, má zůstat nezákonné,“ je přesvědčený právník Libor Vondráček. Podle jeho slov to stejně pak platí u toho, kdo roušku dobrovolně nasazuje sám sobě. „Nese zodpovědnost sám,“ dodal Vondráček.

„Pokud se rozhodne správně, nese si benefity, pokud se rozhodně špatně, nese si defekty. Už nikdy by se ovšem nemělo konat „plošné testování blahodárnosti“ roušek na ostatních, kteří je nechtějí nosit dobrovolně,“ řekl rozhodně Vondráček.

„Pánové Kubek, Chlíbek, Smejkal, Flégr, Válek, Prymula, Vojtěch, Arenberger a další by měli vědět, že provádění experimentů na lidech bez jejich souhlasu je nemravné a v civilizovaných zemích i nelegální. A příště by měli experimentům vystavovat svá vlastní těla, za která si také sami ponesou zodpovědnost. Zdravotní problémy, které svým plošným rozhodováním mohou přivodit ostatním totiž nepocítí a nikdy je nebudou dostatečně trápit,“ kritizoval hlavní protagonisty proticovidových opatření předseda Svobodných Libor Vondráček.

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

21:22 Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

PUBLICISTIKA, NÁZOR Externí spolupracovník ParlamentníchListů.cz měl tu smůlu, že se v posledním měs…