Průměrný plat v kultuře? 30 tisíc. Mnozí moji kolegové dnes už sedí u kasy, nadával v Rozhlasu Šporcl

25.03.2021 19:09

Houslista Pavel Šporcl po schůzce s premiérem Andrejem Babišem nebo ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) doufá, že se podaří českou kulturu postavit na nohy. Šporcl v Českém rozhlasu zopakoval, že kultura je jednou z nejpostiženějších oblastí a stát v čele s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) dělá pro kulturu málo. „Kultura je na tom opravdu nejhůř, my jsme byli zavření jako první a budeme otevření jako poslední. I z výsledků v rámci EU vyplývá, že spolu s leteckým průmyslem je na tom kultura nejhůře,“ tvrdí Šporcl.

Průměrný plat v kultuře? 30 tisíc. Mnozí moji kolegové dnes už sedí u kasy, nadával v Rozhlasu Šporcl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný Pavel Šporcl
reklama

Šporcl vysvětloval, že ve svých aktivitách mluví nejen za muzikanty, ale i za soukromá divadla, za všechny OSVČ v kultuře, za umělce, ale i za základní umělecké školy nebo privátní muzea. „Stát totiž financuje jen 15 procent kultury a zbytek se o sebe stará sám. Ministerstvo kultury se stará jen o své příspěvkové organizace, a my jako OSVČ tím stavem velmi strádáme,“ říká Šporcl.

„I když si rozpočítáte všechny ty programy, tak měsíčně podpora státu vychází na deset tisíc korun. Tak si vemte, že já cvičím od svých pěti let čtyři hodiny denně, platím daně, reprezentuji Českou republiku a za to dostanu od státu deset tisíc,“ nechápe Šporcl a dodává, že se alespoň v únoru navýšila částka na tisíc korun denně.

„Ale jsou tam zase různé kličky, že na to ne všichni pracovníci v kultuře dosáhnou. Navíc se tohle zavedlo po roce, kdy ta kultura trpí, a mnoho lidí už muselo změnit profesi. Ta tisícovka denně je navíc jen pro lidi, kteří nepřerušili činnost, ale přitom já sám znám mnoho kolegů, kteří vlivem událostí činnost ukončit museli a přestali platit zdravotní a sociální,“ vyjmenovává další problémy Šporcl.

Kultura je podle něj poddimenzovaná dlouhodobě, a to se v současné situaci naplno projevuje. „V kultuře je průměrný plat kolem 30 tisíc, takže muzikanti, herci a další umělci nemají moc možnost našetřit si pod polštář. Mnozí kolegové tak sedí dneska u kasy nebo rozvážejí potraviny. Stát si nás vlastně vůbec neváží, když se k nám takto chová,“ štve světoznámého houslistu.

„Já chápu, že všechny skupiny, které mají nastavené programy, jsou samozřejmě nespokojené s výší těch příspěvků. Ale kultura je na tom opravdu nejhůř, my jsme byli zavření jako první a budeme otevření jako poslední. I z výsledků v rámci EU vyplývá, že spolu s leteckým průmyslem je na tom kultura nejhůře a lidé již utratili všechny naspořené peníze, aby přežili,“ tvrdí Šporcl s tím, že i samotná státní podpora je komplikovaná, vládní programy nefunkční a platby jsou leckdy proplacené třeba i s ročním zpožděním.

Šporcl chtěl otevřeným dopisem a jednáním s premiérem také lidem ukázat, že segment kultury je důležitou součástí české ekonomiky. „Celý ten segment kultury má podíl na HDP skoro dvě procenta. Ten podíl je jen o málo menší než potravinářský průmysl a větší třeba než textilní. Obrat v živé kultuře je 20 miliard, my opravdu nejsme žádná minoritní sekce, jak nás mnozí nazývají. Chtěl bych, aby si nás lidé, vláda a také prezident vážili, aby si uvědomili, že my jsme základ tohoto státu. Nejen kvůli duševní obživě národa, ale i vzhledem k penězům, které se kolem kultury točí a plynou do státní pokladny,“ vysvětluje Šporcl.

„Mnoho lidí a politiků bohužel našemu řemeslu nerozumí, což se nyní ukazuje. Ale já věřím, že k nějaké zelené covid kartě nebo jinému způsobu rychle stát dospěje. Že si lidé budou zase moci koupit lístek na koncert a nebát se, že se to zruší. Je potřeba nastolit nějaký plán obnovy kultury, jejího nastartování,“ dodal Šporcl s tím, že s ministryní Schillerovou jednal o injekci do kultury v hodnotě pěti miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiřina Bohdalová vrací facku „demokratům“: Žumpa, zlí lidé. Zemana obdivuji, Babiš je chytrý

11:45 Jiřina Bohdalová vrací facku „demokratům“: Žumpa, zlí lidé. Zemana obdivuji, Babiš je chytrý

Herečka Jiřina Bohdalová, která nedávno oslavila své 90. narozeniny, opět dala na odiv světu své kri…