Průšvih v církvi: Farnost Tomáše Halíka pořádá akci pro homosexuály, Dukovi se to nelíbí

28.07.2015 7:04

Festival homosexuálů v Praze Prague Pride nalezl své „zázemí“ i v prostorách akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. V ní působí známý farář Tomáš Halík. Toto se však nelíbí kardinálovi Dominiku Dukovi. Jeho pohoršení zaznamenal dnešní deník Právo.

Průšvih v církvi: Farnost Tomáše Halíka pořádá akci pro homosexuály, Dukovi se to nelíbí
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Podle Dominika Duky není možné, aby katolická církev sdílela postoje účastníků a organizátorů festivalu. „Nedomnívám se, že by v naší zemi byli lidé s touto sexuální orientací diskriminováni. Zdůrazňování jakési výjimečnosti a prosazování zájmů, které jsou v příkrém rozporu s učením katolické církve, nejsou na místě,“ uvedl Duka. Homosexuální jednání je podle Duky vnitřně nezřízené a nemůže být schvalováno. I přesto mají být gayové a lesby přijímáni s úctou a jemnocitem, uvedl. 

„Je třeba se vůči nim vyhnout jakémukoli náznaku nespravedlivé diskriminace,“ tvrdí kardinál. Podle Jaroslava Lormana z Katolické fakulty Karlovy univerzity, který akce ve zmíněné farnosti spolupořádá, nejsou Dukova slova velkou kritikou. „Pan kardinál tu aktivitu u Nejsvětějšího Salvátora nezakázal, což by ze své pravomoci mohl,“ uvedl. 

Zajímavé bezesporu je, že Prague Pride podpořila zrovna farnost Tomáše Halíka, který před časem nevyjádřil nad podobnou akcí zrovna potěšení. „Musím se přiznat, že se mi můj dost konzervativní žaludek obracel nad tím ohňostrojem nevkusu a obscenity,“ uvedl Halík před čtyřmi lety, když se jej Lidové noviny ptaly na zkušenost s takovýmito pochody. I tehdy však uvedl, že ví o těžkostech homosexuálů a nikdy by se neopovážil na ně ani na kvalitu jejich citových vazeb s jejich partnery házet kameny zatracení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

20:42 Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

Reakce na rozhodnutí Miroslava Kalouska (TOP 09) nekandidovat znovu v příštích volbách do Sněmovny n…