Průzkum CVVM: Většina Čechů si myslí, že v případě napadení by se naše země neubránila

12.02.2015 16:13

Drtivá většina lidí (89 procent) souhlasí s názorem, že suverenitu České republiky je třeba za každou cenu bránit. Současně si ale tři pětiny Čechů myslí, že je zbytečné uvažovat o obraně, protože o tak malé zemi stejně rozhodují velmoci. Lednový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že podle názoru 64 procent dotázaných by se Česko případnému napadení stejně neubránilo.

Průzkum CVVM: Většina Čechů si myslí, že v případě napadení by se naše země neubránila
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank na přehlídce v Milovicích

"Mínění veřejnosti je v tomto případě poměrně rozporuplné," uvedli autoři výzkumu.

Náklady na obranu zbytečně zatěžují státní rozpočet, myslí si 45 procent respondentů, zatímco 47 procent lidí s takovým názorem nesouhlasí. Společnost je rozdělena do dvou skoro stejně početných táborů i v názoru na úroveň české armády - podle 43 procent je na úrovni vojsk západních zemí, zatímco 42 procent si myslí opak.

Většina lidí je spokojena s naším členstvím v NATO

CVVM zjišťoval i názory veřejnosti na Severoatlantickou alianci. S členstvím České republiky v NATO je nyní spokojeno 58 procent lidí, čtvrtina dotázaných je nespokojena a zhruba pětina neví. Ve srovnáním s loňským lednem se podíl spokojených skoro nezměnil, zato o pět procentních bodů vzrostl počet lidí, kterým se účast Česka ve vojenské alianci nezamlouvá.

Přesně polovina populace souhlasí s názorem, že členství v NATO je formou podřízenosti se cizím mocnostem, zatímco 45 procent oslovených vnímá alianci jako záruku nezávislosti země. Ve společnosti mírně převyšuje názor, že začlenění do NATO zajišťuje zemi mír a bezpečnost. O něco méně lidí si ale myslí, že se tím zvyšuje nebezpečí vtažení do vojenského konfliktu. Podle 69 procent Čechů členství v NATO zvyšuje stabilitu a mír v Evropě, zatímco čtvrtina lidí si myslí, že zapojení do tohoto paktu naopak zvyšuje napětí a nejistotu na kontinentu.

Celé znění tiskové zprávy CVVM najdete zde

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Husto v ČT: Že za komunistů bylo líp? Neptejte se lidí, oni nic neví, jsou pod vlivem propagandy! padalo. I moderátor koukal

8:06 Husto v ČT: Že za komunistů bylo líp? Neptejte se lidí, oni nic neví, jsou pod vlivem propagandy! padalo. I moderátor koukal

Komunisté v této zemi znovu vítězí, znělo varovně z programu ČT24 v úterý v hlavním vysílacím čase. …