První byt bez daně, okouzlovala voliče ODS. Jenže senátoři ČSSD jí ho zrušili

14.09.2013 9:39

Občanská demokracie v první fázi předvolební kampaně sázela na mladé. "První práce, první byt" zní jedno z nových volebních hesel modrých. Jeho druhá část ovšem pouhý den po uvedení ztratila smysl. ČSSD totiž v Senátu zametla zákon, kvůli čemuž bude muset ODS nejspíš přijít s novým tahákem.

První byt bez daně, okouzlovala voliče ODS. Jenže senátoři ČSSD jí ho zrušili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference ODS

Občanská demokracie se v zájmu hesla ve středu při startu kampaně zavázala, že mladým lidem do 30 let při koupi bytu v ceně do tří milionů odpustí daň z převodu nemovitosti, čímž by při její současné výši čtyři procenta mohli ušetřit až 120 tisíc korun. Jenže hned ve čtvrtek Senát ovládaný ČSSD hodil pod stůl záměr přesunout od Nového roku daň z prodávajícího na kupujícího. Mladí tedy při koupi nebudou mít co šetřit, upozorňuje deník Právo.

Daňová změna byla součástí jednoho ze zákonů, které doprovázejí nový občanský zákoník. Kampaň ODS může podle Práva zachránit jedině Rusnokova vláda v demisi, pokud by předložila Senátu zákonné opatření, které by vrátilo záměr do hry. Přesun daňové povinnosti ale nepatří ke změnám, které jsou nutné pro funkčnost občanského zákoníku od příštího roku.

Heslo se měnit nebude

ODS ale neztrácí hlavu. Věří, že zákon, který daňovou povinnost přenese na kupujícího, jednou nakonec projde. "Zákon se bude muset projednat a nepředpokládáme, že dojde k nějaké změně. Takže zatím nemáme důvod v kampani nic měnit," řekl včera deníku úřadující šéf ODS Martin Kuba.

Nápadu ODS se vysmál šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš. "To, co navrhuje ODS, aby mladí lidé nemuseli platit daň z převodu nemovitosti nebo když začnou do tří měsíců po škole podnikat, že nemusejí nějakou dobu odvádět daň z příjmu, je jak z jiné planety. Kde vezmou ti mladí na byt a jak mají podnikat, když nemají kapitál? To ukazuje, jak jsou naši politici vzdálení realitě a jak nemají ponětí, jak to v životě chodí," řekl Právu.

Kritikou nešetřil ani místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zatímco ČSSD vybraným skupinám nabízí dávky, ODS zase vybraným skupinám nabízí úlevy. Je to stejná socialistická diskriminace, jen na opačném konci bilance státního rozpočtu. Vždycky to ostatní skupiny musí zaplatit," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …