První dáma ODS v ráži: Babiš je legrační, Pavel Bém byl vizionář

18.01.2016 19:35

Hostem pondělního Interview ČT24 byla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Popsala, jaký vztah má dnešní ODS k Václavu Klausovi. Pár slov padlo také o TOP 09, která je pro ODS přirozeným partnerem, kdyby nebylo té EU. Nit suchou nenechala na šéfovi ANO Andreji Babišovi, jehož věty jsou k smíchu. S ČSSD prý sice nesouhlasí, ale aspoň má s čím nesouhlasit.

První dáma ODS v ráži: Babiš je legrační, Pavel Bém byl vizionář
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandra Udženija při nominačním projevu na sjezdu ODS
reklama

Jak se dnes ODS dívá na Klause? „My ctíme kořeny ODS, pan Václav Klaus stranu založil a my si ho vážíme. ODS s ním rezonuje v otázkách ekonomických, ale i jiných,“ prozradila první dáma strany hned v úvodu. Odmítla ale prozradit, zda by snad ODS podpořila Klause, kdyby se znovu rozhodl kandidovat na prezidenta.

Udženija se první místopředsedkyní strany stala hladce v prvním kole. Porazila europoslance Jana Zahradila a senátora Miloše Vystrčila. „Je to velká výzva, kterou beru s pokorou. Na druhé straně si myslím, že ODS mám co dát. Jsem zkušená komunální politička a diskutuji se členy,“ prozradila. Kdyby se snad s panem předsedou Petrem Fialou něco stalo, byla by schopná ho na chvíli zastoupit. „To nikdy nemůžete říct dopředu. Každopádně pan Fiala je můj předseda,“ zdůraznila.

V krajských volbách ODS hodlá bránit svobodu jednotlivce a svobodu podnikání. V jednotlivých krajích pak přibudou různá specifika. Pokud jde o koaliční vyjednávání, existuje jen jeden zapovězený partner, a to komunisté. Občanští demokraté ale odmítají prozradit, co by považovali za úspěch v krajských volbách. „Chceme se opět stát sebevědomou stranou a jsme na dobré cestě,“ pochvalovala si politička.

„Na opozici je, abychom udělali všechno pro to, aby se to neprosadilo, protože jakákoli represe nepřináší výhody,“ zdůraznila dáma. Nejde sice jen o elektronickou evidenci tržeb, ale právě ona je symbolem neblahého trendu, který česká vláda nastoluje. „My se dnes chováme v rámci jednacího řádu a kritika EET je věcná. A oni se brání tak, že utnuli diskusi a jede se dál,“ upozornila Udženija.

Moderátorka připomněla, že podle pana Babiše se ODS neomluvila za kauzu Jany Nagyové-Nečasové. „Zrovna pan Babiš říká něco o omluvách, to je až legrační. Pan Babiš populistickými útoky odklání pozornost od kolosálního střetu zájmů, odklání pozornost od toho, proč je skutečně v politice,“ udeřila Udženija. „My chceme oslovit všechny aktivní a pracovité lidi, kteří nechtějí, aby jim do života zasahoval stát,“ doplnila.

Ve straně je 13 let. Na politické scéně má v tuto chvíli nejblíže k TOP 09. Současně ale zdůraznila, že je třeba nepřistupovat na některé kompromisy s liberály v zásadních ekonomických otázkách. Postoje obou stran se rozcházejí např. v pohledu na EU, ale jinak je TOP 09 přirozeným partnerem.

A která strana je přirozeným oponentem ODS? „Pro nás je oponentem sociální demokracie, protože má nějaký program. ANO nemá žádnou politiku a voliči to vidí už dnes. Levicoví voliči si tak spíše vyberou ČSSD,“ doufá politička.

Nakonec se podivovala nad tím, proč se dnes ODS všichni ptají, co bude dál v Praze. Volby vyhrálo hnutí ANO, má primátorku a je na ní, aby se pokusila napravit, co ANO zkazilo. V závěru se zastala někdejšího primátora Pavla Béma. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …