První odhady rakouských prezidentských voleb. Velkým stranám spadla čelist

24.04.2016 19:19

V Rakousku se uzavřely volební místnosti a první šetření mezi voliči odcházejícími z volebních místností ukázalo, že úplně propadli kandidáti vládních lidovců a sociálních demokratů. Jasným vítězem prvního kola prezidentské volby je podle ČTK kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který prosazuje tvrdý přístup vůči uprchlíkům.

První odhady rakouských prezidentských voleb. Velkým stranám spadla čelist
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

„V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku s nečekaně velkým náskokem vede kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který má šanci získat 37 až 38 procent hlasů. Ukázaly to podle agentury APA první odhady výsledků provedené společností ARGE na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností. Kandidáti vládní koalice – sociálních demokratů a lidovců – naopak zcela propadli a získali jen kolem 12 procent hlasů,“ píše ČTK.

Takto výrazný úspěch představitele Svobodných se nečekal. Předvolební průzkumy mu sice přisuzovaly silnou pozici, ale pouze na úrovni 24 procent. Vzhledem k tomu, že Hofer zřejmě nedosáhne na nadpoloviční většinu hlasů v prvním kole, s vysokou pravděpodobností v květnu proběhne kolo druhé. Tam proti sobě stanou dva nejsilnější kandidáti z kola prvního.

Kdo se tedy postaví zástupci Svobodných? Bude to expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen nebo bývalá předsedkyně nejvyššího soudu Irmgard Grissová. Jejich výsledky jsou velmi těsné a rozhodnuto zřejmě bude až po sečtení všech platných hlasů. Podle odhadů se oba kandidáti pohybují na úrovni 18 procent.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …