První ostravský průvod hrdosti gayů a leseb se vydal centrem města

17. 8. 2019 15:38

První ostravský průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) vyšel dnes odpoledne z Masarykova náměstí. Jde v něm asi 300 převážně velmi mladých lidí, kteří projdou centrem Ostravy do Komenského sadů, kde se uskuteční další část programu. Zprávu přinesla ČTK.

První ostravský průvod hrdosti gayů a leseb se vydal centrem města
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Cílem shromáždění je podle organizátorů z kolektivu Ostravský Pride připomenout si 50. výročí první akce tohoto druhu a upozornit na to, že o rovný přístup k lidem LGBT je nadále potřeba aktivně usilovat. Proti pochodu protestuje skupina odpůrců.

„Chceme primárně vyzdvihnout, že pochody hrdosti by neměly sklouznout k pouhé oslavě toho, kam se část společnosti od dob prvních demonstrací posunula, ale mají být zejména neustálým bojem za rovná práva a důstojnost,“ uvedla jedna z organizátorek pochodu Klára Stolinská. Česká republika se podle ní stále brání uzákonění manželství lidí stejného pohlaví a vynucuje sterilizaci translidí.

Kromě účastníků pochodu se na náměstí sešlo také asi 30 jejich odpůrců, kteří přišli většinou v černém a řada z nich má na sobě symboly fotbalového Baníku. Na lidi z pochodu hrdosti vulgárně pokřikovali, obě skupiny oddělili policejní těžkooděnci.

Policie zajišťuje také bezpečnost provozu na trase průvodu. Policejní mluvčí Richard Palát už dříve řekl, že policie bude dohlížet na zajištění veřejného pořádku a adekvátně reagovat, pokud by byl nějakým způsobem narušen.

Průvod hrdosti bude v Komenského sadech až do večera pokračovat doprovodným programem, jehož součástí budou proslovy, neformální přednášky nebo hudební vystoupení. „Účastníky bude čekat například otevřený řečnický koutek nebo program dalších organizací a iniciativ, které pochod podpořily. Osvětu na téma bezpečného sexuálního chování zajistí organizace Rozkoš bez rizika. Na místě bude také příležitost poslechnout si autorské čtení českých queer autorů,“ uvedli organizátoři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…