První reakce vyloučeného Václava Klause: Já bych se profesora Fialy nikdy nebál

16.03.2019 19:10

Nyní již bývalý člen ODS Václav Klaus mladší se vyjádřil k dnešnímu kroku výkonné rady ODS, která jej s okamžitou platností vyloučila z Občanské demokratické strany. Klaus mladší tak přestává být i členem poslaneckého klubu ODS. On sám, jak říká, kdyby byl předsedou strany, Petra Fialu by jako řadového poslance nevyloučil.

První reakce vyloučeného Václava Klause: Já bych se profesora Fialy nikdy nebál
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Václav Klaus mladší na besedě v ostravském knihcentru

„Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory,“ poznamenává Klaus mladší, jenž se dušuje, že jde o poslední poznámku ke straně. 

„Politiku vnímám jako hájení názorů, zastupování občanů. Někdy i odvahu být sám. Nesnáším politiku typu „Franta je hloupý nebo arogantní nebo špatný – proto volte mě‘. Budu se snažit nabízet vize, pozitivní program a slibuji ‚neměnit své názory‘ – například budu vždy hájit suverenitu republiky, i kdybych byl z 10 milionů lidí poslední,“ sdělil. 

„Nebudu se k ODS vyjadřovat také z důvodu, že se spoustou členů budu v budoucnosti spolupracovat. Nejenom s těmi, co mě podpořili v posledních dnech,“ zmínil závěrem ve svém prohlášení Klaus mladší.

Poslance Václava Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany dnes. Novinářům to po zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala, podle něhož bylo rozhodnutí jednomyslné. Klaus se s ODS podle stranických špiček už déle názorově rozchází. Na zasedání výkonné rady pozván nebyl.

Pro vyloučení Klause mladšího z ODS hlasovalo podle informací ČTK 20 přítomných členů výkonné rady, nikdo nebyl proti a nikdo se ani nezdržel. Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Členem klubu může být pouze člen ODS, uvedl předseda frakce Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté budou chtít také Klausův konec v čele sněmovního školského výboru.

„Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, dokonce dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ uvedl Fiala. Výkonná rada ODS vytýká v usnesení Klausovi mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podporu kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS.

„Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků Armády ČR ve vojenských misích, účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi. Václav Klaus mladší navíc veřejně deklaruje, že v nadcházejících volbách do EP nebude volit kandidátku ODS,“ stojí v usnesení. Na zasedání padla podle zdrojů ČTK desítka případů Klausových počínání proti ODS.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná „příliš drakonický“. Klub v usnesení ale také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje.

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22.600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48.600.

Předseda ODS Petr Fiala zhodnotil jednání výkonné rady ODS, která Klause vyloučila, jako „povedený den“. K jeho vyloučení vzkázal, že to byl on, kdo Klause do ODS přivedl a musel přitom prý čelit odporu mnohých. Přesto prý Klaus nebyl loajální k programu, hodnotám a principům ODS, a i proto mu bylo zrušeno členství.

Vedení ODS vyloučilo Václava Klause ze strany jednohlasně. Postoj  „proti“ dopředu deklaroval poslanec Jan Skopeček. Ten ale ještě před hlasováním musel jednání opustit a pospíchat s potomkem na dětskou pohotovost. Pak už nikdo nebránil tomu, aby hlasování o vyloučení poslance Klause bylo jednohlasné. A tomu odpovídala i nálada na následně tiskové konferenci.

Klaus se jednání neúčastnil, není členem výkonné rady, ani nebyl pozván. Školskou část programu, která byla na jednání prezentována, místo něj představoval místopředseda strany Martin Baxa. Ten hovořil nejen o tom, že by učitelům mělo být  přidáno padesát procent k dnešním mzdám, ale také o tom, že škola by měla děti bavit.

ODS rovněž projednávala program do květnových voleb do Evropského parlamentu. Je nazván „Jsme srdcem  Evropy, chceme být slyšet“.

Potěšena slovy předsedy Fialy je kandidátka do Evropského parlamentu Eva Decroix. Ta se předtím na sociální síti posmívala Klausovu výroku, že ODS se „zakládala  u nich v kuchyni“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmírovali mě a napráskali Chovancovi. A já myslím, že to bylo tak... Plukovník vydal svědectví a FOTO

11:40 Šmírovali mě a napráskali Chovancovi. A já myslím, že to bylo tak... Plukovník vydal svědectví a FOTO

Bývalý elitní policista z Moravy, někdejší šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování orghanizov…