Prý aktivní stárnutí. Český důchodce má peníze jen na sezení doma

29. 3. 2012 10:48

Aktivní stárnutí by podle odborníků mělo mít zcela jinou podobu, než je současná realita života českých seniorů. Deník Právo píše, že aktivní penzista by se měl účastnit společenského života. Měl by mít zároveň možnost pracovat bez omezení, k dispozici by měl mít kvalitní lékařskou péči a bydlení.

Prý aktivní stárnutí. Český důchodce má peníze jen na sezení doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů
reklama

Skutečnost je ale v České republice zcela jiná. Podle Práva čím dál tím větší počet seniorů je zavřeno za zdmi svých obydlí a pasivně stárnou doma. Možnost přivydělat si k penzi mají mizivou, potýkají se s rostoucími cenami a jejich důchod bude možná zmrazen.

Výše průměrné penze dosahuje v České republice 10 500 korun, ale pobírá jej pouze asi 650 tisíc seniorů z celkového počtu 2,2 miliónů osob v důchodovém věku. Většina penzí spadá do nižší kategorie. Podle šéfa horní komory parlamentu Milana Štěcha nelze v dohledné době počítat s jejich zvýšením. "Co ale roste, jsou životní náklady," uvedl politik na konferenci Aktivní stárnutí a mezigenerační solidarita.

Statistiky podle informací Práva uvádějí zvyšování cen sociálních služeb, bydlení, léků i potravin. Dvacet tisíc korun měsíčně zaplatí senior za pobyt v kvalitním zařízení. Pouze ale část penzistů má rodinu, která by mu mohla přispívat deseti tisíci měsíčně.

O čilé důchodce není zájem

Senioři by mohli zlepšit svoji situaci, pokud by měli možnost pracovat podle svých schopností i v okamžiku, kdy administrativně dosáhnou důchodového věku. Senioři však v současné době nacházejí zaměstnání velmi obtížně.

Práci má například pouze šedesát procent padesátníků a v tomto věku jsou lidé nejvíce propouštěni svými zaměstnavateli. Zároveň Česká republika patří mezi státy, kde je pouze minimální nabídka za omezený pracovní úvazek.

Právo uvádí, že z tohoto důvodu proto jen obtížně seženou práci maminky na mateřské dovolené, nebo senioři, kteří by chtěli a mohli pracovat.

Psychiatrička Tamara Tošnerová v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že skutečné stáří se rozbíhá až okolo 75 roku. Část lidí v ČR ovšem nemůže využít své schopnosti už v šedesáti letech, neboť ze strany zaměstnavatelů není zájem.

Vyspělý svět s chutí sáhne po životních zkušenostech

Paradoxní v této souvislosti je, že vyspělé ekonomiky začínají ve velké míře využívat právě schopností a zkušeností lidí ve věku 55 let a výše. Ukazuje se totiž, že například v době ekonomických krizí dovedou lépe zvládat složité situace smíšené pracovní týmy. Proti ryze mladým týmům pracují i s daleko větším nasazením.

Navíc má ČR proti evropským zemím velkou výhodu v tom, že naše společnost disponuje kvalitním vzděláním a pouze minimum lidí má základní vzdělání. Potvrzuje se rovněž, že senioři mladým lidem práci neberou.

Stát vám nedá ani korunu

Právo uvádí, že v naší zemi dochází ještě k jednomu výraznému paradoxu. Šéf Svazu měst a obcí v rozhovoru pro Právo připomněl, že stát nepřispívá ani korunou rodinám, které se rozhodnou starat se o seniora sami. V okamžiku, kdy ale seniora předají do státní péče, stát na ni přispívat začne.

Sociologové upozorňují, že se v současné době bude proto jen těžko zvedat zájem i možnosti rodin v péči o seniory. V této souvislosti povrzují ekonomové, že pouze omezená část lidí je schopna zajistit plnohodnotnou péči o své seniory.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…