Prymula: Kdo měl covid, nemusí mít roušku. Kdo bude očkovaný, také ne

15.11.2020 22:02

Devadesát dnů po prodělání covidu-19 by lidé nemuseli nosit roušky. Tak zní návrh oxfordského profesora Johna Bella. A jak píše server CNN Prima News, souhlasí s ním například epidemiolog Roman Prymula. Ten jej doplňuje o sportovce. Ti by se v dané lhůtě nemuseli nechat testovat.

Prymula: Kdo měl covid, nemusí mít roušku. Kdo bude očkovaný, také ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Bez roušek by se mohli také pohybovat i lidé očkovaní. Právě to by podle Prymuly mohlo veřejnost nalákat, aby se skutečně proti koronaviru nechala očkovat. Profesor Bell ve svém návrhu hovoří zejména o těch, kdo již covid-19 prodělali. Podle něj by mohli dostat průkaz, díky němuž by mohli chodit bez roušek či cestovat do zahraničí.

Podle Prymuly o tom již diskutoval, když byl v čele resortu. Například šlo o testování hokejistů, kteří už koronavirus prodělali. Podle něj je nesmyslné je bezprostředně potom opět testovat.

„Nutno uznat, že existují lidé, kteří nemoc od začátku pandemie prodělali už třikrát. Imunita bohužel není tolik robustní, jak bychom si přáli,“ upozorňuje však na úskalí Prymula s tím, že tři měsíce by však vydržet měla. 

Co se týče vakcíny proti koronaviru, je důležitá její bezpečnost a účinnost. Potom by podle Prymuly mohly úřady veřejnost přesvědčit o tom, že je očkování důležité. 

Prymulova slova doplnil i jeho nástupce ve funkci ministra zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj by opravdu díky průkazu mohlo být jednodušší cestování. „Mimochodem to má i vztah k vakcíně, protože právě vakcína může umožnit, aby vám byl tento pas vystaven,“ dodal Blatný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …