Prymulův pobočník: Všechno zavřít, to je ideál. Vakcína na covid vás má ochránit rok

07.10.2020 10:28

Spolupracovník ministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly profesor Roman Chlíbek v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že koronaviru nás opravdu zbaví až vakcína, protože se ukazuje, že i po prodělání nemoci má člověk imunitu jen po omezenou dobu. Prozradil také, do kdy se budou v Česku nosit roušky.

Prymulův pobočník: Všechno zavřít, to je ideál. Vakcína na covid vás má ochránit rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letné bylo zřízeno volební místo pro občany s pozitivními testy na Covid 19
reklama

„Pokud nebude o očkování zájem, hrozí, že ti, co se promořili, mohou za rok chytit virus znovu,“ upozorňuje Chlíbek s tím, že podle dosavadních studií má člověk imunitu na 4 až 6 měsíců poté, co prodělal onemocnění covid-19. „Lidé, kteří měli mírný nebo bezpříznakový průběh, si příliš protilátek nevytvořili. Mají tedy pouze krátkodobou imunitu,“ varuje profesor.

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12246 lidí

Vakcína podle něj zafunguje správně jen tehdy, když se nechá očkovat většina populace. Řekněme 60 procent.

U vakcíny se předpokládá, že by mohla člověka ochránit jeden rok, ale ani to prozatím není jisté. Může poskytnout dlouhodobější ochranu, ale také nemusí. Chlíbek si to prozatím netroufá odhadnout.

Nejznámější je pravděpodobně vakcína společnosti Astra Zeneca, na které se ještě pracuje. Její první dávky by mohly do Česka doputovat v prosinci. Vláda se rozhodla koupit jen 3 miliony dávek, aby si ponechala prostor i na nákup vakcín od jiných výrobců a nebyla závislá jen na jednom dodavateli. Svou vlastní vakcínu vyvíjí i Česko, ale podle Chlíbka jsme tak pozadu, že se teď diskutuje o tom, zda má vůbec smysl v jejím výzkumu pokračovat.

Nakonec prozradil, kdy by bylo rozumné začít s rozvolňováním vládních opatření. „Pokud se podaří vrátit přírůstky na 200 až 300 případů za den, tak se mohou začít rozvolňovat i ty roušky, ale do té doby se budou asi nosit,“ upozorňuje Chlíbek.

Za úterý Česko zaznamenalo rekord v podobě téměř 4500 nakažených za jediný den, což je asi patnáctkrát víc, než by bylo vhodné pro odložení roušek.

„Z pohledu epidemiologa by mělo větší efekt, kdyby opatření byla razantnější a přísnější. Ideální by samozřejmě bylo všechno zrušit a zavřít, pak by počty rychle klesly, ale to není v naší ekonomické situaci reálné,“ doplňuje ještě profesor. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…