Půl milionu Afričanů do Evropy? Ostrá slova českého vědce

26. 8. 2019 8:47

Vysokoškolský pedagog a ekolog Pavel Nováček se v sobotních Lidových novinách vyjádřil ke slovům aktivistky Caroly Racketteové, jež tvrdí, že je nutné převézt do Evropy půl milionu lidí z uprchlických táborů v Africe. To podle něj není řešení, neboť bychom spíš měli učinit opatření, aby se vlna migrace dále nezvětšovala.

Půl milionu Afričanů do Evropy? Ostrá slova českého vědce
Foto: Repro Youtube
Popisek: Záchranná operace na moři
reklama

Racketteová koncem června vplula se svou lodí s migranty z Afriky do výsostných vod Itálie. Po zatčení byla na příkaz soudu propuštěna, a je dokonce jednou z kandidátekk na letošní udělení Nobelovy ceny za mír. Tato zpráva podle Nováčka vysílá celou řadu neblahých poselství.

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte činnost současné vlády Andreje Babiše?

32%
48%
4%
5%
11%
hlasovalo: 10720 lidí

„Zaprvé, její počínání je příkladem morálního relativismu. Státy mají nějaké zákony, ale pokud je jedinec považuje za špatné, neplatí pro něj, ignoruje je. Sám si vytváří vlastní pravidla,“ poznamenal. Zadruhé pak, její čin podle jeho slov vydal jasný signál migrantům, pašerákům lidí i humanitárním aktivistům na lodích, že nedodržování nařízení a pravidel se vyplácí. „To povzbudí další Afričany i humanitární aktivisty,“ dodal.

A zatřetí, dle jeho slov takto rohodně nepomáháme těm nejpotřebnějším. „Pokud je někdo schopen dát pašerákům 5–8 tisíc eur, nepatří mezi miliardu lidí na planetě, kteří žijí v absolutní chudobě,“ míní a obává se i protitlaku, jenž budí tlak.

„Racketteová nepomůže Evropě, nepomůže africkým zemím, aby se hospodářsky pozvedly. Pomáhá hlavně pašerákům k výnosnému byznysu bez rizika,“ dodal.

„V Africe žije více než miliarda lidí, za třicet let to budou dvě miliardy. Mezi nimi jsou desítky, spíše stovky milionů potenciálních migrantů. Pokud budou vědět, že cesta do Evropy je otevřená, dají se na pochod. Nikdo neví, kde leží kritická hranice počtu příchozích, která způsobí, že se Evropa stane Afrikou. Je jen jasné, že není cesty zpět, náprava omylů příliš benevolentní imigrační politiky neexistuje,“ řekl se slovy, že ilegální migrace se stává globálním megatrendem a situace nemá dobré řešení.

„Není však všem dnům konec. Pokud neřízená migrace bude nabývat na síle, život v zemích západní Evropy bude pro starousedlíky stále těžším, především z hlediska bezpečnosti ve větších městech. Možná, že také někteří z nich se rozhodnou ‚hlasovat nohama‘ a opustit domov, který jejich předci po generace budovali, a krajinu, již po staletí zvelebovali. Měli bychom být připraveni je přijmout,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

20:42 Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz, v němž označil ČT za manipulat…