Putin: Ukrajinci, máme pro vás velmi výhodný návrh. A jestli to odmítnete...

12.06.2014 8:02

Ve čtvrtek ráno přináší tisk několik zajímavých zpráv, týkajících se současného dění na Ukrajině. Vláda separatistické Doněcké lidové republiky odmítla vyjednávat s prezidentem Porošenkem, ale na druhou stranu nechala zatknout radikálního správce města Slavjansk. V Moskvě se ministr zahraničí Lavrov sešel se šéfem organizace OBSE.

Putin: Ukrajinci, máme pro vás velmi výhodný návrh. A jestli to odmítnete...
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Vůdce radikálů na východě Ukrajiny a posléze „lidový starosta“ ve městě Slavjansk Vjačeslav Ponomarjov byl odvolán z funkce, uvězněn a obviněn z finančních machinací s prostředky městské pokladny.

O jeho konci měl podle serveru Lidovky.cz rozhodnout Igor Girkin-Strelkov, vykonávající funkci „ministra obrany“ v separatistické „Doněcké lidové republice“. Ponomarjov, původně majitel továrny na výrobu toaletních mýdel, byl v posledních týdnech mluvčím extrémně radiálního křídla separatistů. Po zvolení prezidenta Petra Porošenka zaujal dramatickým odmítnutím jakéhokoliv smíru s Kyjevem a označením prezidenta za „ďáblova vyslance“.

Na důsledně negativním stanovisku vůči kyjevské vládě však separatisté z východu Ukrajiny trvají. Vůdce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin přiletěl do Moskvy a oznámil, že s kyjevskou vládou nehodlá jednat o ničem jiném než o humanitárních otázkách, a výlučně přes ruského prostředníka. „Po tolika úmrtích a po násilnostech ve Slavjansku, Kramatorsku, Oděse či Mariupolu nemá smysl hovořit o jednotné Ukrajině,“ uvedl na tiskové konferenci. V Moskvě se Pušilin má zúčastnit svolané demonstrace na podporu východoukrajinských separatistů.

Na nejvyšší úrovni přitom dále probíhá jednání mezi ruskou a ukrajinskou vládou, zejména o dodávkách plynu. Prezident Putin oznámil, že firma Gazprom nabídne Ukrajině stejné podmínky, jako měla za předchozího prezidenta Janukovyče. Požadavky ukrajinské strany podle agentury Ria Novosti prohlásil prezident za neoprávněné a nepodložené. Vyslovil i podezření, že se Kyjev záměrně snaží navodit patovou situaci.

Fotogalerie: - Den v Kyjevě

Stopy po kulkách ve sloupu veřejného osvětlení na ...
Matka vlasti, památník obrany rodné země
Úplně opravdový banderovec
„Majdanovec“ nejspíš čekající chemický útok
V kyjevském metru je pořád hlava na hlavě
Tady Vladimira Putina asi nevpustí

Fotogalerie: - Suvenýry z Kyjeva

Náměstí Nezávislosti jako na dlani
Kyjevané mají strážce euromajdanu v úctě
Pozůstatky z bojů
Nábory do domobrany, která chrání východ země, pok...
Všude jsou památníky obětem demonstrací
Strážci euromajdanu nemají novináře moc v oblibě

Anketa

Uplynul rok od zatčení Jany Nagyové. Co říkáte na dosavadní průběh a výsledky vyšetřování?

hlasovalo: 8217 lidí

Ruský návrh, vracející se k podmínkám dodávek za prezidenta Janukovyče, činí 385 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu. Oproti dosavadním nabídkám je to snížení o plných 100 dolarů. Návrh se navíc pohybuje v mezích, které vytyčil evropský komisař pro energetiku Günter Oettinger, který v květnu uvedl, že „spravedlivá cena" je podle něj mezi 250 a 400 dolary, což je cena 1000 metrů krychlových plynu na trzích EU. Šéf Gazpromu Alexej Miller navíc ukrajinské vládě nabídl nový termín pro umoření dluhů za dosavadní dodávky. Jednání o dodávkách mezi oběma zeměmi by měla pokračovat v Bruselu.

„Naše návrhy znamenají více než partnerství. Jsou určeny pro podporu ukrajinské ekonomiky během obtížného období,“ uvedl prezident Putin. V případě odmítnutí ale prý bude Rusko muset radikálně přehodnotit své vztahy s Ukrajinou.

„Pokud naše návrhy budou zamítnuty, budeme nuceni posunout vzájemné vztahy na úplně jinou úroveň. Nebude to naše volba, nemáme o to zájem, ale pokud by se tak stalo, muselo by dojít k tomu, že bychom se dostali do úplně jiné dimenze,“ uvedl doslova Putin.

Server agentury RIA Novosti také uvedl názor ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který odmítl plány nahradit dosavadní pomoc Ukrajině, dohodnutou na bázi OBSE, jednostrannými obchodními dohodami.

Ministr zároveň vyzval, aby na Ukrajině pokračovala pozorovatelská mise OBSE, která by ale podle něj měla být výrazně objektivnější než doposud. „Jejich práce by měla pokračovat, ale musí být mnohem preciznější a objektivnější,“ uvedl ministr.

Generální sekretář organizace Lamberto Zannier naopak vyjádřil znepokojení, že několik pozorovatelů OBSE je již od května zadržováno. Ministr Lavrov jej na společné moskevské tiskové konferenci vyzval, aby se zajel podívat například do města Rostov na Donu, kde se začínají hromadit humanitární uprchlíci z východní Ukrajiny.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…