Putin nás nenutí prodávat elektřinu a kupovat ji zpět. Koudelka vytáhl i minulost

30.08.2022 14:36 | Rozhovor

„O tom, kdo bude vládnout, v demokratickém státě rozhodují voliči ve volbách. Leda by Stanjura šel ve šlépějích Klementa Gottwalda a připravoval převrat a zrušení svobodných voleb v našem státě,“ těmito slovy reagoval respektovaný brněnský ústavní právník Zdeněk Koudelka na slova ministra financí Zbyňka Stanjury, který v minulých dnech burcoval voliče SPOLU k tomu, aby zabránili návratu hnutí ANO a SPD do vedení země. „Politici, kteří se sklonili před Gretou a dělali, že ji poslouchají, nejsou schopni dostat nás ze stávající situace,“ kritizuje vládu Zdeněk Koudelka, právní expert Trikolory, který letos usiluje o důvěru brněnských voličů ve volbách do Senátu.

Putin nás nenutí prodávat elektřinu a kupovat ji zpět. Koudelka vytáhl i minulost
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Jak potvrzují aktuální průzkumy, většina domácností má největší obavy z dopadů stále rostoucích cen energií. Jsou tyto obavy oprávněné nebo jde jen o bouři ve sklenici vody?

Obavy jsou důvodné a situace vážná. Největší tragédií je, že energetická drahota není způsobena nedostatkem plynu, ropy či elektřiny, ale šílenou politikou držitelů moci v Evropě. Hloupá politika se na Západě projevuje už dlouho, především kvůli obrovskému mrhání penězi prosazováním Zeleného údělu, který je novou obdobou snahy poručíme větru, dešti a vychází ze starých chiliastických vizí o konci světa. Jenže dějiny ukazují, že všichni hlasatelé konce světa lhali, lidstvo je zde stále.

Jak v tomto ohledu hodnotíte kroky vlády Petra Fialy, která současnou krizí řeší prostřednictvím příspěvku na bydlení a pomocí úsporného tarifu? Opozice i hejtmani však volají po zastropování cen energií. Je to podle vás správný krok? Cestu k tomu hledá již i Fialova vláda.

Politici, kteří se sklonili před Gretou a dělali, že ji poslouchají, nejsou schopni dostat nás ze stávající situace. Pokračovat v jejich politice znamená propadat se do bídy. Řešení od vlády Petra Fialy a Evropské unie neočekávám. Nelze totiž jen napravovat důsledky vysokých cen energií, ale odstranit jejich příčiny, které nejsou v tom, že by elektřiny a zemního plynu bylo na Zemi méně než před rokem, ale v politických rozhodnutích Evropské unie a Fialovy vlády. Nápravou je: 1. zrušení politiky Zeleného údělu, zrušení spotřebních daní na plyn, pohonné hmoty a elektřinu, 2. zrušení protiruských sankcí, které v důsledku zbídačují naše občany a domluvit dodávky zemního plynu přímo od producentů v rámci dlouhodobých smluv za snížené ceny tak, jak to má Maďarsko, a odříznout překupníky, kteří nám plyn dodávají s přirážkou.

Vláda Petra Fialy často argumentuje tím, že viníkem současné krize je Vladimir Putin, který rozpoutal válku na Ukrajině. Vidíte to také tak nebo je podle vás třeba důvody současné krize hledat také někde jinde?

Vladimír Putin nás nenutí naši levně vyrobenou energii z atomových elektráren prodávat do ciziny a pak drahou nakupovat zpět. Putin nás nenutí dodržovat hloupou politiku Zeleného údělu, ani Evropskou unii nenutil vyhlašovat embargo na nákup ruské ropy či omezení nákupu plynu. Babiš a Putin slouží pětikoalici jako univerzální výmluvy na cokoliv. Důvodem energetické bídy je neschopnost naší vlády.

Jak se zdá, atmosféra ve společnosti houstne. Dokonce už i ministr spravedlnosti Petr Blažek mluvil ve Sněmovně o tom, že pokud se krizi nepodaří vyřešit, hrozí sociální nepokoje a destabilizace současného politického systému. Nejsou tato slova přece jen v tuto chvíli trochu přehnaná?

S hodnocením ministra spravedlnosti Pavla Blažka souhlasím. Řešení od vlády Petra Fialy a Evropské unie však neočekávám.

Ministr financí Zbyněk Stanjura však také mluví o tom, že je třeba zabránit tomu, aby se hnutí ANO a SPD, které podle jeho slov dnes ve Sněmovně úzce spolupracují, vrátily do vedení naší země. Jak na vás tyto slova ministra financí působí?

O tom, kdo bude vládnout, v demokratickém státě rozhodují voliči ve volbách. Leda by Stanjura šel ve šlépějích Klementa Gottwalda a připravoval převrat a zrušení svobodných voleb v našem státě. Pokus o neústavní zavedení cenzury v únoru 2022, kdy se vláda podloudně podílela na vypnutí vládě nepohodlných webů, mnohé napovídá. A spolupráce ODS s vládou Andreje Babiše je veřejně známa. ODS, KDU-ČSL, TOP, STAN i Piráti se podíleli na masovém omezování práv lidí v době covidismu. Oni umožnili Babišově vládě prodlužovat nouzový stav i schválit pandemický zákon, jehož vláda zneužila k vydávání velkého množství protiprávních mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. A důkazem tohoto paktování pětikoalice s Andrejem Babišem je to, že po svém nástupu vláda Petra Fialy ponechala v platnosti nezákonná covidistická mimořádná opatření Babišovy vlády a byla nucena ukončit jejich platnost až po trvalém tlaku Nejvyššího správního soudu a odporu lidí, kteří si nenechali vládou ukrást svá práva.

Mezi lidmi panuje velká deziluze ze současné politiky. Proč by podle vás měli jít právě k letošním senátním volbám, když zrovna pravomoci senátorů jsem velmi omezené?

Nejdůležitější je zabránit našemu zatažení do války. Bez souhlasu Senátu nemůže vláda vyslat naši armádu do ciziny, ani nemůže vyhlásit válku. Bez souhlasu Senátu nemůže být zřízena cizí vojenská základna u nás. Proti tomu všemu jsem. Jsem i proti nákupu předražených amerických stíhaček. Senátní volby se mohou stát referendem o vládě Petra Fialy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co si slibujete od trestního oznámení na Novotného?

Je dobře, že jste ho podala, jeho slovník a urážky jsou fakt hodně za hranou. Ale myslíte, že nějaké trestní oznámení něco na jeho chování změní? A co je cílem toho oznámení? Předpokládám, že omluva, jen nevím, zda to není málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan a masakr na FF UK? „Já státu nevěřím. A Foltýn mi to nenařídí.“

7:40 Rakušan a masakr na FF UK? „Já státu nevěřím. A Foltýn mi to nenařídí.“

Na jedné straně pochybnosti, které se stále valí na zásah policie proti vrahovi Davidu Kozákovi. Na …